31.07.2016 r.
5 min

Publikacja rozporządzeń w sprawie VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
31.07.2016r.
5 min

Rozporządzenie wprowadzone w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającym unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1), którego przepisy stosuje się od 1 maja 2016 r. Unijny kodeks celny usystematyzował na nowo procedury celne. Zmiany rozporządzenia mają na celu dostosowanie obecnie obowiązujących procedur do nowego ich podziału i nazewnictwa.

Zmiany wynikają z zastąpienia dotychczasowej procedury składu celnego procedurą składowania celnego.

Ponieważ zmianie ulega nazwa procedury, w celu wyeliminowania wątpliwości co do możliwości dalszego stosowania 0% stawki podatku do dostawy towarów, które zostały objęte procedurą składu celnego przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, a dostawa nastąpi już po zmianie przepisów rozporządzenie zawiera przepis przejściowy (§ 2). Przepis wskazuje, że w takich sytuacjach również będzie miała zastosowanie 0% stawka podatku.

Wejście w życie rozporządzenia powinno być, co do zasady, skorelowane z terminem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw, dostosowującej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług do przepisów unijnego kodeksu celnego. Ustawa ta została podpisana w dniu 26 lipca 2016 r. przez Prezydenta i oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 27 lipca 2016 roku.

2) Ponadto w Dzienniku Ustaw z dnia 25 lipca 2016 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2016 r. uchylające rozporządzenie w sprawie terminu zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów (Dz. U. z 2016 r, poz. 1095), które uchyliło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 2005 r. w sprawie terminu zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów (Dz. U. poz. 1842) wydane na podstawie art. 33 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 33 ust. 8 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić terminy zapłaty podatku z tytułu importu towarów inne niż określone w tej ustawie oraz warunki stosowania tych innych terminów, uwzględniając przepisy Unii Europejskiej oraz przebieg realizacji budżetu państwa.

W § 2 ust. 1 obowiązującego rozporządzenia wskazano, że w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. l lit. a-c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik dokonuje wpłaty kwoty obliczonego podatku w terminie do szesnastego dnia miesiąca następującego po tym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której wykazuje te kwoty. Zasadniczo natomiast termin zapłaty podatku z tytułu importu wynosi 10 dni.

Ponieważ, w ocenie Ministra Finansów, od momentu wprowadzenia rozwiązania dającego możliwość rozliczenia kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej (art. 33a ustawy o VAT), regulacje ww. dotychczasowego rozporządzenia okazały się mało atrakcyjne dla przedsiębiorców Minister Finansów zdecydował się o uchyleniu powyższego aktu prawnego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 sierpnia 2016 roku.

3) Równocześnie w Dzienniku Ustaw z dnia 27 lipca 2016 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2016 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz. U. 2016, poz. 1124).

Rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym będą poza obowiązkiem wpłacania kwoty podatku należnego na rachunek organu celnego, będą zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji dla ww. celów do urzędu celnego do 5. dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. Nowe rozporządzenie określa wzór tej deklaracji – druk VAT-14 oraz załącznika do deklaracji – VAT-14/A „Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych”.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r.
 

Równocześnie ministerstwo finansów opracowało Zasady obsługi nowego wzoru deklaracji VAT-14.

Wojciech Zajączkowski