26.05.2014 r.
5 min

Prognozowana faktura za energię a prawo do odliczenia

Ekspert KIP

Skopiuj link
26.05.2014r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zawarł umowę z dostawcą energii elektrycznej. Z umowy tej wynika, że Podatnik będzie zobowiązany do zapłaty za szacunkowe zużycie energii. Przeważnie jest to okres 30 dni, a kwota oszacowanej (prognozowanej) należności z tytułu zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym jest dokumentowana przez dostawcę energii elektrycznej fakturą VAT z dopiskiem szacunkowa, zwaną dalej w skrócie fakturą szacunkową. Po upływie miesiąca lub dwóch Podatnik otrzymuje od dostawcy energii elektrycznej fakturę dotyczą danego okresu rozliczeniowego, w której sprzedawca wyszczególnia należność za sprzedaną energię elektryczną według rzeczywistego zużycia za dany okres rozliczeniowy. W fakturze tej dostawca pomniejsza należność za sprzedaną energię elektryczną o wartość prognozy zużycia energii elektrycznej, które udokumentowano fakturą szacunkową oraz wskazuje jaka kwota należności za zużytą energię elektryczną w danym okresie rozliczeniowym, pozostała do zapłaty i wskazuje termin zapłaty należności.

Podatnik zadał pytanie, czy ma prawo do odliczenia od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy podatku naliczonego wyszczególnionego w fakturze VAT szacunkowej dokumentującej prognozowane zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym.

Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczenia od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy podatku naliczonego wyszczególnionego w fakturze VAT szacunkowej dokumentującej należność brutto dla dostawcy energii elektrycznej za prognozowane zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe. Wskazał, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Na podstawie ust. 10b pkt 1 powyższego artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

W myśl art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak stanowi ust. 5 pkt 4 lit. a) tego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Na podstawie ust. 7 powyższego artykułu, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.
Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze – rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia energii elektrycznej, gdyż wykorzystuje ją w prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia – zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy – powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, a skoro obowiązek ten w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej powstaje z chwilą wystawienia faktury – o ile „faktura szacunkowa” spełnia warunki do uznania jej za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy – to Podatnik ma prawo do odliczenia na jej podstawie podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tę fakturę, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik ją otrzymał, o czym przesądza art. 86 ust. 10 w związku z ust. 10b pkt 1 ustawy.