Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w dniu 23 lutego 2012 r. nabył na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód osobowy marki Renault Megane od osoby fizycznej, niebędącej podatnikiem VAT. Pojazd ten w momencie zakupu został wprowadzony do firmy, którą Podatnik prowadzi. Pojazd nie był użytkowany wcześniej do celów prywatnych. W dniu 4 marca 2014 r. ww. pojazd został sprzedany spółce jawnej. Do sprzedaży ww. samochodu zastosowano procedurę marży.
W dniu 13 marca 2014 r. Podatnik otrzymał pismo od spółki jawnej, w którym firma ta zarzuciła nieprawidłowe wystawienie faktury i zażądała wystawienia drugiej faktury VAT ze stawką 23%, powołując się na fakt, że procedura VAT marża może być stosowana wyłącznie do odsprzedaży wcześniej zakupionych towarów używanych od innego podmiotu (osoby fizycznej niebędącej podatnikiem) i nie może służyć do odsprzedaży własnych towarów używanych. Spółka powołuje się również na ustawę o cenach, żądając wystawienia faktury VAT 23%, gdzie cena 30.200 PLN jest ceną brutto. Pierwotnie spółka nie kwestionowała zasadności wystawienia przez faktury procedura marża.
Podatnik zadał pytanie, czy prawidłowym w przedstawionej sytuacji było wystawienie faktury „VAT marża”.
Zdaniem Podatnika w przedstawionej sytuacji zasadnym było wystawienie faktury „procedura marży”. Wszelkie przesłanki wynikające z zakupu samochodu osobowego, przy nabyciu którego Podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku, i późniejszej sprzedaży tego samochodu wskazują, że można było zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe. Wskazał, na art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stanowiący, iż w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy określił, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).
Opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.
I tak, stosownie do art. 120 ust. 10 cyt. ustawy, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy – między innymi – towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem, do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.
Stosownie do treści art. 106e ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów używanych dla których podstawę opodatkowania stanowi zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 marża, faktura – w zakresie danych określonych w ust. 1 pkt 1-17 – powinna zawierać wyłącznie dane określone w ust. 1 pkt 1-8 i 15-17, a także wyrazy „procedura marży – towary używane”.
W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że skoro przedmiotowy samochód został nabyty od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy, tj. od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, to przy jego sprzedaży (towaru używanego) przysługiwało prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT – marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy.
Oprac.: Wojciech Zajączkowski