Podatki i procedury podatkowe
11.04.2025 r.
4 min

Procedura celna podczas wywozu towarów poza Unię Europejską

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
11.04.2025r.
4 min

Wywóz towarów poza granice Unii Europejskiej wymaga zgłoszenia towarów do odprawy celnej. Od wywozu towarów nie trzeba płacić cła (płaci je importer, a stawka VAT wynosi 0%), jednak sprzedający te towary jako eksporter musi dochować szeregu procedur i formalności.

Odprawa celna towarów przebiega w następujących etapach:

  • zgłoszenie towaru do procedury wywozu przez eksportera w systemie teleinformatycznym AES (wspólnotowy system, który umożliwia wymianę zgłoszenia wywozowego i wymianę informacji w formie elektronicznej między urzędami celnymi na terenie Unii Europejskiej),
  • przyjęcie zgłoszenia celnego wywozowego przez urząd celno-skarbowy i zwrotne przesłanie numeru ewidencyjnego operacji wywozowej,
  • zwolnienie towarów po kontroli do procedury wywozu oraz generowanie Wywozowego Dokumentu Towarzyszącego – tak zwany EAD,
  • udzielenie zgody przez urząd celno-skarbowy na opuszczenie przez towar unijnego obszaru celnego oraz zwolnienie towaru w systemie,
  • po faktycznym wyprowadzeniu towaru poza granice UE następuje zamknięcie eksportu przez urząd celny dokonujący wyprowadzenia i wysyłka komunikatu potwierdzającego wyprowadzenie (będzie on potrzebny do zastosowania stawki 0% w podatku VAT).

Podmiot powinien zarejestrować się w systemie usług celnych PUESC – na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – oraz uzyskać numer EORI. Jeśli jako eksporter organizuje przewóz towarów dla odbiorcy przez różne terytoria, może potrzebować zabezpieczenia należności celnych dla tranzytu towarów. Najpopularniejszym sposobem takiego zabezpieczenia jest używany przez przewoźników międzynarodowych karnet TIR (skrót od francuskiego Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy).

W procedurze z użyciem karnetu TIR towar jest zgłaszany do odprawy wywozowej w urzędzie celnym w kraju wysyłki i tam na środek transportu nakładane są specjalne zamknięcia celne, na przykład plomby. Takie zamknięcia są akceptowane przez władze celne kolejnych krajów, przez które ten środek transportu przejeżdża. Co do zasady nie dochodzi więc do kontroli ładunku podczas transportu przez te kraje.

Komisja Europejska uruchomiła portal Access2Market, na którym można znaleźć kompleksowe informacje o zasadach importu i eksportu towarów i usług w handlu z krajami spoza UE. Access2Markets zawiera wszystkie informacje na temat ceł, podatków, zasad i wymagań dotyczących produktów dla wszystkich krajów UE i ponad 120 innych rynków na całym świecie.

Importer może zastosować preferencyjne stawki cła na towary zakupione od polskiego eksportera, jeżeli eksporter uzyska certyfikat preferencyjnego pochodzenia towarów. Taki certyfikat – świadectwo preferencyjnego pochodzenia (EUR.1) – potwierdza, że towar spełnia szczegółowe wymogi dotyczące jego pochodzenia, przewidziane w międzynarodowych umowach handlowych, a w szczególności to, że został w całości wyprodukowany w Unii Europejskiej lub został przetworzony w stopniu wystarczającym, żeby uznać go za towar unijny. Świadectwa preferencyjne wydają urzędy celno-skarbowe na wniosek eksportera i na podstawie udostępnionych przez niego danych i dokumentów.