Import towarów z kraju trzeciego wymaga opodatkowania przez nabywcę w kraju członkowskim, do którego towar jest przywożony. A więc obowiązek zapłaty podatku z tytułu importu towarów ciąży na osobach przywożących towary, bez względu na to, czy są one podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy VAT, czy też nie.
W konsekwencji każdy podmiot importujący towary obowiązany jest uiścić podatek z tytułu importu towarów, ponieważ w tym przypadku podatek obciąża czynność faktyczną, jaką jest przywóz towarów.
Żaden przepis nie wskazuje warunku, aby podatnik chcący odliczyć podatek VAT z tytułu importu towarów musiał być właścicielem importowanych towarów. Podkreślenia wymaga fakt, że podatek naliczony z tytułu importu towarów można odliczyć wtedy gdy zaimportowany towar jest związany z transakcjami opodatkowanymi, których następstwem jest określenie podatku należnego (lub równoważnymi czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju).
Jeśli przykładowo polski podatnik będzie dokonywał napraw gwarancyjnych i klient wyśle mu wcześniej zakupiony towar w ramach reklamacji, to również w tym przypadku podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów celem ich naprawy. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora KiS z 16 czerwca 2023r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.190.2023.1.KK.
Możliwe są przy tym dwie sytuacje:
a) nieodpłatna naprawa gwarancyjna –jeśli podatnik jako producent ma obowiązek dokonania nieodpłatnej naprawy uprzednio sprzedanego towaru (w pierwotnej cenie towarów jest uwzględniany/kalkulowany potencjalny koszt naprawy na podstawie historycznie szacowanego współczynnika wystąpienia wadliwych produktów),
b) odpłatna naprawa – jeżeli z analizy wykrytych nieprawidłowości/błędów/usterek wynika, że spowodował je nabywca/użytkownik towarów z własnej winy; naprawa, w zależności od statusu kontrahenta, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką w wysokości 23%, bądź będzie stanowiła świadczenie usług poza terytorium kraju.
Skoro więc podatnik w ramach zawartego kontraktu zobowiązał się do udzielenia gwarancji przez określony czas i okoliczność ta była uwzględniona w ramach pierwotnej dostawy towaru, to czynności realizowane w ramach zobowiązań gwarancyjnych powinno się rozpatrywać jako element mający na celu prawidłową realizację uprzednio dokonanej dostawy objętej kontraktem. Wpływ na poziom wynagrodzenia podatnika z tytułu dostawy towaru (cenę sprzedaży towaru) ma m.in. fakt udzielenia gwarancji nabywcy towaru. Ewentualne koszty związane z potencjalną odpowiedzialnością gwarancyjną podatnika stanowią zatem element cenotwórczy w związku z dokonywaną dostawą towaru.
Organy podatkowe (m.in. pismo z dnia 17 listopada 2021r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.597.2021.2.KW) potwierdzają również w przypadku dokonywania importu towarów przez importera dla potrzeb realizacji czynności w ramach udzielonej gwarancji (np. części zamiennych jak również w innych przypadkach, gdy dokonywane są czynności na towarze, który nie należy do importera, ale który jest wykorzystywany do wykonywania przez ten podmiot czynności opodatkowanych VAT) – importerowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu.