27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek CIT / Podatki
05.03.2023 r.
3 min

Podatkowe różnice kursowe w systemie cash-poolingu

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatki
05.03.2023r.
3 min

W ramach porozumienia cash-poolingu uczestnicy powinni wskazać podmiot organizujący cash-pooling i zarządzający systemem, tzw. Pool Leadera (Agenta), którym może być wyspecjalizowany bank, jak również jednostka z grupy. Zarządzający systemem w ramach umowy zapewnia dla wszystkich uczestników systemu środki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystąpienia sald dodatnich na rachunkach uczestników to na jego rachunek trafiają środki finansowe. Patrząc podatkowo- przelewy środków pieniężnych dokonywane w ramach umowy cash poolingu w walutach obcych powodują powstanie po stronie podatnika różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o CIT (stanowisko zaprezentowane m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lutego 2022r, sygn.0114-KDIP2-2.4010.326.2022.1.AP).

Co prawda przepisy ustawy o CIT nie regulują wprost zasad powstawania różnic kursowych dla transferów środków pieniężnych dokonywanych w ramach systemów typu cash pooling. Konsekwencje w zakresie ewentualnego powstawania podatkowych różnic kursowych przy dokonywaniu przelewów środków pieniężnych w walutach obcych w ramach umowy cash poolingu, powinny być rozpatrywane w kontekście przepisów art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 oraz art. 15a ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy o CIT, tj. różnic kursowych w związku z wykonywaniem operacji finansowych w formie udzielenia/otrzymania kredytu/pożyczki.

W przypadku pożyczek różnice kursowe – mające wpływ na podstawę opodatkowania – mogą powstać na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 oraz ust. 3 pkt 4 i 5 CIT w dacie zwrotu/spłaty udzielonej/otrzymanej pożyczki w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie trzy przesłanki:

1. udzielenie/otrzymanie kredytu (pożyczki) musi nastąpić w walucie obcej,

2. zwrot/spłata kredytu (pożyczki) również musi nastąpić w walucie obcej,

3. powstaną różnice między przeliczoną na PLN wartością zobowiązania w dniu jego powstania

(udzielenia/otrzymania pożyczki) oraz w dniu jego uregulowania (zwrotu/spłaty pożyczki).

Aby zastosowanie miały przepisy ustawy CIT dotyczące różnic kursowych pożyczka w momencie udzielenia (otrzymania), jak i jej zwrotu (spłaty) musi mieć charakter walutowy.

Interpretacja indywidualna z dnia z 6 kwietnia 2018 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.70.2018.1.AW) wskazuje, iż w systemie cash poolingu prowadzonego dla waluty euro transfery sald dokonywane pomiędzy rachunkami prowadzonymi w walucie Euro a rachunkiem Target account powodują powstanie podatkowych różnic kursowych, o których mowa art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 oraz ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy o CIT. W przypadku spłaty odsetek w walucie obcej, powstaną podatkowe różnice kursowe zgodnie z powyższymi przepisami i będą stanowiły różnicę w wartości środków w walucie obcej przeliczonych na PLN z dnia ich wpływu na rachunek oraz z dnia uregulowania odsetek. Skapitalizowane odsetki będą powiększały zobowiązanie o charakterze pożyczki i tym samym powstające różnice kursowe będą rozliczane dla celów podatkowych analogicznie jak przy przelewie wierzytelności.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy