Podatek CIT
31.01.2025 r.
4 min

Podatek minimalny po raz pierwszy za 2024 rok

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT
31.01.2025r.
4 min

Rozliczenie podatku CIT za 2024 rok upływa z końcem marca 2025 a wraz z nim termin płatności podatku minimalnego dla części spółek. Część podatników, którzy chcą rozliczyć straty podatkowe z lat ubiegłych zastanawia się czy mogą one przyczynić się do płatności podatku minimalnego. Dokonując analizy przepisu o podatku minimalnym ( art. 24 ca ustawy CIT), a także kolejnych przepisów ustawy regulujących zagadnienie podatku minimalnego można stwierdzić, że przepisy te również nie precyzują rozliczania strat poniesionych w latach ubiegłych w odniesieniu do minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych. Wobec tego straty poniesione przez podatnika w latach ubiegłych nie powinny być uwzględniane podczas obliczania wskaźnika dochodowości.

W przypadku gdy spółka na potrzeby wyliczania podatku dochodowego od osób prawnych rozlicza poniesione w latach ubiegłych straty podatkowe, na potrzeby wyliczenia wskaźnika dochodowości, o którym mowa w art. 24ca ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, takich strat nie uwzględnia, opierając się jedynie na tzw. dochodzie bieżącym. Gdyby przy obliczaniu wskaźnika dochodowości podatnik obowiązany był uwzględniać straty z ubiegłych lat podatkowych, to przepis art. 24ca ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT odnosiłby się (na potrzeby wyliczania wskaźnika dochodowości) wprost do art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT – traktującego o stratach. Potwierdza to Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 17 grudnia 2024 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.533.2024.1.RK zgodnie z którą podczas wyliczania wskaźnika dochodowości, o którym mowa w art. 24ca ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT spółka powinna uwzględniać dochód bieżący, bez pomniejszania go o straty z lat ubiegłych.

Kolejna wątpliwość pojawia się przy grupach kapitałowych i ich wyłączeniach z podatku minimalnego. Należy rozważyć, czy spełniony zostanie początkowy warunek korzystania z wyłączenia, tj. posiadania przez jedną spółkę z grupy bezpośredniego lub pośredniego 75% udziału w kapitale pozostałych spółek przez cały rok podatkowy. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu (art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT ) warunek ten należy interpretować w odniesieniu do spółki dominującej, tj. w odniesieniu do spółki, która będzie posiadać co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy.

Tym samym, spółka, jako podmiot wchodzący w skład grupy spółek nie będzie podlegała wyłączeniu od opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym od osób prawnych w sytuacji, w której w trakcie roku podatkowego spółki i pozostałych spółek wchodzących w skład grupy spółek, tworzone będą nowe spółki, w których jedna spółka przez cały rok podatkowy będzie posiadała bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział w kapitale każdej ze spółek, natomiast pierwszy rok podatkowy tych nowych spółek będzie odpowiednio krótszy niż rok podatkowy spółki i spółek z grupy.

Natomiast, w innej interpretacji Dyrektor KiS (pismo z dnia 12 grudnia 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.514.2024.1.AR) stwierdził, że ustawodawca nie zastrzegł, że spółką posiadającą 75% udział w innych spółkach może być jedynie spółka z siedzibą w Polsce. Art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy CIT znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy spółką posiadającą przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład grupy, jest zagraniczna spółka dominująca niebędąca polskim rezydentem podatkowym.