09.09.2013 r.
3 min

Opublikowano zmiany do ustawy o VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.09.2013r.
3 min

Przyjęte przepisy zakładają solidarną odpowiedzialność nabywcy za zaległości podatkowe sprzedawcy przy transakcjach dotyczących paliwa, wyrobów stalowych i nieobrobionego złota.Odpowiedzialność podatkowa nabywcy byłaby stosowana, co do zasady, jeżeli wartość netto nabywanych od jednego dostawcy towarów w okresie jednego miesiąca przekroczy kwotę 50.000 zł.

Dodatkowo zmieniono oczekujące na wejście w życie od stycznia 2014 r. przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach:
 

  • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
  • wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  • stałej obsługi prawnej i biurowej,
  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazuprzewodowego,

oraz dostawach energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego. Podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy wykonywaniu ww. czynności.

Ustawa zawiera również przepisy przejściowe regulujące kwestie rozliczeń miesięcznych i kwartalnych, składania kaucji gwarancyjnej, transakcji do których stosuje się odwrotne obciążenie przy sprzedaży towarów dodanych do załącznika nr 11, jak również dostaw towarów do których stosować się będzie odpowiedzialność solidarną.

Ponadto ustawa wprowadza nowe zwolnienie dotyczące produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Po zmianach będzie ono dotyczyło nie tylko producentów żywności, lecz również wszystkich podmiotów przekazujących produkty spożywcze (z wyjątkiem wyrobów alkoholowych) na ww. cele. Wobec zmiany przepisu art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT ze zwolnienia skorzystać będą mogli podatnicy prowadzący sprzedaż detaliczną, czy hurtową żywności, z którego do tej pory skorzystać nie mogli jeśli nie byli równocześnie producentami tych wyrobów spożywczych.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2013 r.

Oprac.: Wojciech Zajączkowski

Zobacz szkolenia: