Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatek PIT / Podatek VAT
16.07.2023 r.
3 min

Opodatkowanie usług krótkotrwałego zakwaterowania w okresie letnim

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT / Podatek VAT
16.07.2023r.
3 min

Świadczenie usług krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU dział 55) – również w sytuacji, gdy wynajmujący korzysta przy świadczeniu tych usług z pośrednictwa w rezerwacji miejsc noclegowych oferowanego przez portale typu Booking czy Airnb, wykonywane przez podatnika na własny rachunek, objęte zostało 8% stawką VAT. Można w tym przypadku korzystać ze zwolnienia z VAT do progu 200 000 zł rocznie zgodnie z art. 113 ustawy VAT. Usługi te mogą też skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej na mocy Rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas z 22 grudnia 2021 roku (Dz.U. 2021, poz. 2442). Wymieniono w nim świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Pobyt krótkoterminowy zwykle poprzedzony jest częściową przedpłatą dokonaną na konto portalu oferującego noclegi . Przedpłata ta stanowi płatność na poczet usług, które mają zostać wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy PIT przedpłata ta nie generuje obowiązku podatkowego w podatku. Obowiązek ten wygeneruje odpowiednio wykonanie usługi datowane na ostatni dzień pobytu klienta lub otrzymanie całkowitej płatności za niezrealizowaną usługę.

Wynajmujący zatem zatrzymuje zaliczkę czy zadatek dopiero przy niespełnieniu przez gościa warunków rezerwacji albo zaliczeniu na poczet ceny, nie jest to więc zapłata z góry, a jedynie zabezpieczenie rezerwacji (poprzez pobranie odpowiedniej kwoty lub preautoryzację karty płatniczej). Przychód powstanie więc także w momencie zatrzymania dokonanej wpłaty.

W danym miesiącu przychodem podatnika będzie jedynie kwota faktycznie przekazana przez portal, ale w wysokości określonej przed potrąceniem prowizji.

Najem krótkoterminowy (usługi związane z zakwaterowaniem PKWiU 55) może być opodatkowany ryczałtem 8,5% (powyżej 100 000 zł przychodu stawka 12,5%) lub według skali, jeśli wykonywany byłby w ramach działalności gospodarczej. I na gruncie ustawy PIT i na gruncie ryczałtu przychody z najmu i przychody z usług związanych z zakwaterowaniem zaliczane są do różnych źródeł przychodów – najem do źródła z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT i art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, usługi związane z zakwaterowaniem do źródła działalność gospodarcza – art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT i art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c u.z.p.d. Ewentualnie można go rozliczać również jako działalność nierejestrowana z innych źródeł – art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT – gdy przychody nie przekroczą limitu 75% minimalnego wynagrodzenia (zmiana od 1 lipca z dotychczasowych 50% minimalnego wynagrodzenia) a właściciel nie był przedsiębiorcą ciągu 60 ostatnich miesięcy.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy