Wakacyjne konkursy organizowane przez firmy dla pracowników jak również klientów często są związane z możliwością zdobycia cennych nagród z jednoczesnym zwolnieniem ich z opodatkowania do określonej kwoty. Jest to możliwe, jeśli przedsiębiorca sporządzi odpowiedni regulamin imprezy.
Należy zwrócić uwagę na elementy, które powinny cechować regulamin konkursu.
W interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.380.2019.2.EC Dyrektor KIS wskazał, iż regulamin konkursu powinien zawierać: „nazwę, organizatora i uczestników konkursu, nagrody oraz zasady wyboru zwycięzców, ograniczenie liczby zwycięzców (nagrody nie mogą zostać przekazane wszystkim uczestnikom akcji), wskazanie osób odpowiedzialnych za prawidłowy, zgodny z regulaminem, przebieg akcji (komisja konkursowa, jury), zasady wydawania nagród zwycięzcy (zwycięzcom)”.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.
Jeśli ten sam uczestnik konkursu otrzyma dwie nagrody w dwóch różnych kategoriach (np. nagroda za najlepszy występ oraz nagroda publiczności) limit zwolnienia (2 000 zł) stosuje się odrębnie do każdej z przyznanych nagród. Przykładowo, gdy w ramach tego samego konkursu, lecz w różnych kategoriach uczestnik otrzyma dwie nagrody (np. za zajęcie pierwszego miejsca w wysokości 1 500 zł za najlepszą prezentację oraz nagrodę publiczności w wysokości 1 000 zł), obie nagrody korzystać będą ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.
Dla potrzeb stosowania zwolnienia nie jest zasadne zsumowanie wartości obu nagród przyznanych w różnych kategoriach, lecz prawidłowe jest rozpatrywanie wartości nagrody w stosunku do każdej z kategorii oddzielnie. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 sierpnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.364.2019.5.SŻ.
Natomiast, nagrody konkursowe otrzymane przez osoby fizyczne niebędące rezydentami Polski, należy opodatkować według takich samych zasad jak nagrody otrzymane przez rezydentów. W szczególności do nagród uzyskiwanych przez nierezydentów zastosowanie znajdzie również zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli spełnione są warunki z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.
Inaczej będzie w przypadku przedsiębiorców. Osoby przystępujące do konkursu jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w razie otrzymania wygranej powinny wykazać przychód ze źródła jakim jest działalność gospodarcza. Przychód ten powinien być rozliczony zgodnie z wybraną formą opodatkowania ( liniowy, skala czy ryczałt ) właściwą dla laureata (przedsiębiorcy). Tym samym organizator konkursu nie wystąpi w roli płatnika podatku od wygranej.