23.03.2018 r.
2 min

Ograniczenie zwolnienia podmiotowego

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.03.2018r.
2 min

Obecnie zwolnieniem podmiotowym są objęci podatnicy, u których wartość sprzedaży (bez kwoty podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200 tys. zł (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi szczególnych czynności wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT). Projekt proponuje likwidację zwolnienia podmiotowego dla podatników dokonujących dostaw ww. towarów w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna). Zmiana, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, w związku z faktem, że dotyczy wybranych kategorii towarów szczególnie wrażliwych na oszustwa podatkowe, ma na celu uszczelnienie systemu podatku VAT.

Ponadto Ministerstwo proponuje likwidację zwolnienia podmiotowego dla podatników świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu – usługi te nie są objęte zwolnieniem przewidzianym dla tzw. usług finansowych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 ustawy o VAT. Oznaczać to będzie, że podatnicy świadczący usługi ściągania wierzytelności, w tym faktoringu, nie będą korzystali ze zwolnienia podmiotowego nawet wówczas, gdy wartość sprzedaży nie przekroczyła u nich w roku poprzednim kwoty 200 tys. zł.

Wskazane wyżej towary i usługi będą objęte opodatkowaniem od wejścia w życie ustawy. W odniesieniu do zaliczek otrzymanych przed dniem wejścia w życie ustawy będzie miało zastosowanie zwolnienie podmiotowe. Natomiast zaliczki otrzymane od dnia wejścia w życie ustawy zostaną obowiązkowo opodatkowane.

Na podstawie www.rcl.gov.pl opracował Wojciech Zajączkowski