Przedsiębiorstwa w ramach zwiększania floty dostępnych pojazdów decydują się niekiedy na zakupy quadów, szczególnie jeśli lokalizacja firmy lub jej specyfika prowadzenia działalności wymaga użycia pojazdu innego niż typowy samochód osobowy.
W przypadku pojazdów innych niż pojazdy samochodowe, które nie spełniają definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ustawy VAT wykorzystywanych do działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, dla przykładu interpretacja indywidualna Dyrektora KiS z dnia 21 grudnia 2023 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.653.2023.3.OS albo z dnia 16 marca 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.6.2022.2.MC.
W innym przypadku, tj. gdy zakupiony quad będzie pojazdem samochodowym w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy VAT zastosowanie znajdzie regulacja zawarta w art. 86a ustawy VAT, na podstawie której od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi można odliczyć tylko 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Jeżeli jednak podatnik przeznaczy dany pojazd samochodowy wyłącznie do działalności gospodarczej oraz określi zasady jego używania, dodatkowo zaprowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, to te działania wykluczającą użycie quada do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Musi jeszcze złożyć do naczelnika urzędu skarbowego informację o pojeździe VAT-26, wówczas będzie mu przysługiwało prawo do 100% odliczenia VAT w odniesieniu do wszelkich wydatków związanych z pojazdem (art. 86a ust. 4 pkt 1).
W Polsce quady obecnie produkowane oraz homologowane są w trzech kategoriach:
1. pojazd samochodowy inny – jako pojazdy czterokołowe, których masa bez obciążenia nie przekracza 400 kg (kategoria L7e) i których maksymalna moc użyteczna silnika nie przekracza 15 kW,
2. ciągnik rolniczy – maksymalna moc użyteczna silnika nie jest ograniczana, pojazd może poruszać się maksymalnie z prędkością 40 km/h (kategoria T3a)
3. ciągnik rolniczy – maksymalna moc użyteczna silnika nie jest ograniczana, pojazd może poruszać się maksymalnie z prędkością 60 km/h (kategoria T3b).
Organy podatkowe w związku z powyższym uważają że, quad posiadający w świadectwie homologacji kategorię T3B oraz jako rodzaj pojazdu w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest ciągnik rolniczy, to nie jest to pojazd samochodowym w rozumieniu ustawy VAT i wówczas jego zakup jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, a podatnik może odliczyć podatek naliczony od tych czynności w pełnej wysokości bez stosowania ograniczenia do 50% podatku naliczonego na podstawie art. 86a ust. 1 i 2 ustawy VAT (m.in. interpretacja Dyrektora KiS z 26 lipca 2021r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.213.2021.2.MC).
Podobna linia interpretacyjna prezentowana jest co do ujęcia w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych od quada (m.in. interpretacja Dyrektora KiS z 22 grudnia 2023r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.729.2023.4.MAP). Jeśli pojazd ten jest ciągnikiem rolniczym homologowanym w kategorii T3B, które to pojazdy nie stanowią pojazdów samochodowych w rozumieniu ustawy o prawie ruchu drogowym, to poniesione wydatki na nabycie quada (będącego ciągnikiem rolniczym) w postaci odpisów amortyzacyjnych oraz wydatki eksploatacyjne związane z jego użytkowaniem (np. usługa serwisowa, paliwo, zakup pługu, polisa), pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania, można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.