Grupa przedsiębiorców, którzy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie podlegają zwolnieniu z obowiązku rejestrowania określona jest w § 4 wspomnianego rozporządzenia i obejmuje łącznie ponad 25 pozycji.
W praktyce obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej będą podlegać m.in.: warsztaty samochodowe, firmy prowadzące badania i przeglądy techniczne pojazdów, fryzjerzy, biura rachunkowe, firmy zajmujące się cateringiem, gastronomią, firmy handlujące perfumami i wodami toaletowymi, lekarze świadczący usługi opieki medycznej czy prawnicy (z wyjątkiem notariuszy).
Jako czynnik mający mobilizować przedsiębiorców do terminowego zakładania kas rejestrujących Ministerstwo Finansów przewidziało kary, jakie może nałożyć na podatników, którzy nie zastosowali się do nałożonego na nich obowiązku. Podatnikom, którzy nie zainstalowali kasy fiskalnej do 1 marca, grożą kary karne skarbowe (mandat lub grzywna) lub 30% sankcja w VAT.
Inną „sankcją” związaną z nieterminowym zakupem kasy fiskalnej do przedsiębiorstwa jest utrata specjalnej ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej. Warto bowiem przypomnieć, że podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej, mają prawo dodatkowo do odliczenia od podatku od towarów i usług 90% ceny netto kasy (nie więcej jednak niż 700 zł). Jednym z warunków takiego odliczenia jest właśnie fiskalizacja urządzenia zgodnie z obowiązującymi terminami.
Firmy założone w 2015 r., które nie muszą rejestrować sprzedaży już od jej pierwszego wystąpienia (taki obowiązek mają np. sklepy sprzedające elektronikę) mają na wdrożenie kasy rejestrującej 2 pełne, kalendarzowe miesiące od wystąpienia pierwszej sprzedaży związanej z usługą bądź dostawą wymienioną w rozporządzeniu. Przykładowo, jeśli pierwsza sprzedaż (np. usługa rachunkowa) zostanie zrealizowana 20 marca, to kasa fiskalna powinna być gotowa do rejestrowania 1 maja 2015 r.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, zmiany mają uszczelnić system podatkowy, w szczególności zaś mają zapobiegać zaniżaniu obrotów oraz unikaniu opodatkowania. Szacowane wpływy do budżetu państwa mają wynieść ok.125 mln złotych rocznie.
Aneta Nowak-Piechota,
Alicja Jóźwik