16.06.2014 r.
7 min

Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych w 2014 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.06.2014r.
7 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która wygrała kontrakt na zaprojektowanie i budowę infrastruktury wodociągowej prawobrzeżnej części gminy K. Umowa realizowana jest zgodnie z Warunkami Kontraktowymi dla Urządzeń oraz Projektowania i Budowy dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz robót inżynieryjnych i budowlanych projektowanych przez wykonawcę przygotowane i opublikowane przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów (FIDIC).
Umowa umożliwia rozliczanie wykonanych robót w okresach miesięcznych. Fakt wykonania odcinka robót odnotowany jest m.in. przez wpis w dzienniku budowy dokonany przez kierownika budowy i potwierdzony przez inspektora nadzoru. Po dokonaniu wpisu Spółka ma obowiązek skompletowania dokumentacji technicznej (protokoły z prób i badań, szkice, geodezyjne, atesty, aprobaty techniczne na zastosowane materiały), zwykle jest to okres 2, 3 tygodni. Po zebraniu całego kompletu dokumentów Spółka składa je do Inżyniera kontraktu wraz z wnioskiem o wystawienie Przejściowego Świadectwa Płatności. Inżynier kontraktu ma 28 dni na sprawdzenie wniosku. Po ich sprawdzeniu i na ich podstawie Inżynier kontraktu wystawia Przejściowe Świadectwa Płatności. Świadectwo Płatności jest podstawą do wystawiania faktury VAT z terminem 30 dni od daty otrzymania faktury.

Spółka zadała pytanie, w którym z poniższych momentów powstanie obowiązek podatkowy:
 

  • potwierdzenia wykonania robót w dzienniku budowy,
  • zatwierdzenia dokumentów przez Inżyniera,
  • wystawienia Przejściowego Świadectwa Płatności,
  • wystawienia faktury VAT,
  • wystawienia faktury końcowej (rozliczającej) na podstawie Ostatecznego Świadectwa Płatności.

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury (gdzie faktura wystawiona jest terminowo, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi). Za dzień wykonania usługi uważany jest dzień wystawienia Przejściowego Świadectwa Płatności.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Wskazał, że zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy).
Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
W myśl art. 19a ust. 7 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4.
Natomiast zgodnie z art. 19a ust. 8 ww. ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.
Stosownie do art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a.
W myśl powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury z tytułu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.
Prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś data wystawienia (podpisania przez strony) określonych w umowie dokumentów.
Forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie usług budowlanych, co do zasady, powinny być określone w umowie łączącej strony. Jednakże daty sporządzania, podpisywania dokumentów, na podstawie których następuje rozliczenie należności za wykonane częściowo usługi budowlane nie mogą mieć wpływu na rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego w kontekście daty wykonania usługi.
Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Spółkę usług budowlanych opisanych we wniosku, będzie, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, moment wystawienia przez Spółkę dla Zamawiającego faktury, dokumentującej wykonanie prac przez Spółkę w przyjętym okresie sprawozdawczym, a w przypadku, gdy rezultaty prac przyjmowane są częściowo, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w związku z art. 19a ust. 2 ustawy, moment wystawienia faktury za częściowe wykonanie prac. W przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona w terminie określonym w art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie upływ terminu do jej wystawienia tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych lub budowlano-montażowych.
Zaznaczyć należy jednocześnie, że jak wcześniej wskazano, dniem wykonania usług budowlanych będzie dzień faktycznego wykonania tych usług (części usług). Bez wpływu natomiast na moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych pozostają uregulowania (procedury) łączące strony umowy, określające daty i terminy sporządzania odpowiedniej dokumentacji powykonawczej, na podstawie której następują wzajemne rozliczenia.
Z tego też względu nieprawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym za dzień wykonania usługi uważany jest dzień wystawienia Przejściowego Świadectwa Płatności.