Pierwszy projekt dotyczy wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (druk VAT-27). Rozporządzenie zostanie wydane w związku ze zmianami w ustawie o VAT wprowadzonymi ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 605) m.in. w zakresie rozszerzenia i doprecyzowania przepisów dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. Zmiana z 9 kwietnia 2015 r. wprowadza obowiązek uzyskiwania od sprzedawców informacji o dokonanych przez nich transakcjach, co ma umożliwić sprawdzenie czy nabywcy wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług.
W konsekwencji projekt rozporządzenia określenia wzór informacji podsumowującej w obrocie krajowym oraz korektę tej informacji składanej przez sprzedawców towarów i usług, które będą podlegać odwrotnemu obciążeniu. Informacje podsumowujące będzie się składać począwszy od rozliczania za lipiec, bądź III kwartał 2015 r.
Wzór informacji podsumowującej/korekty informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27) zawiera następujące dane o:
- podatniku składającym informację podsumowującą w obrocie krajowym (dane identyfikacyjne);
- dokonanych transakcjach (tj. nazwę lub nazwisko i imię nabywcy, identyfikator podatkowy NIP nabywcy oraz kwotę transakcji w zł, która obejmuje łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 w odniesieniu do poszczególnych nabywców).
Drugi projekt dotyczy wzoru wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej (druk VAT-28, oraz VAT-28/A, VAT-28/B, VAT-28/C, VAT-28/D). Rozporządzenie zostanie również wydane w związku ze zmianami w ustawie o VAT wprowadzonymi ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Stosownie do art. 105b ust. 1 ustawy o VAT (w nowym brzmieniu) kaucję gwarancyjną może złożyć podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nieposiadający zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. Kaucja ta stanowi zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw ww. towarów. Wraz ze złożeniem kaucji gwarancyjnej podmiot będzie składał wniosek w sprawie przyjęcia kaucji gwarancyjnej. Przepisy ustawy o VAT w nowym brzmieniu regulują zasady przyjmowania, przedłużenia terminu ważności, podwyższenia wysokości oraz zwrotu kaucji gwarancyjnej. Ustawą z 9 kwietnia 2015 r. zostały również uregulowane zasady zmiany formy kaucji gwarancyjnej.
Zmiany dotyczące kaucji gwarancyjnej dokonywane będą na wniosek podatnika, który złożył tę kaucję. Wraz ze złożeniem kaucji gwarancyjnej podmiot będzie obowiązany złożyć wniosek w sprawie przyjęcia kaucji gwarancyjnej (VAT-28). Na wniosek podatnika nastąpi także przedłużenie terminu ważności, podwyższenie wysokości czy zwrot przyjętej kaucji gwarancyjnej. Również zmiana formy kaucji gwarancyjnej będzie musiała zostać poprzedzona złożeniem stosownego wniosku przez podatnika. Projekt rozporządzenia wprowadza jednolity wzór wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej oraz wzory załączników do tego wniosku.
Wszystkie formularze będą mogły być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku składania kaucji gwarancyjnej w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub upoważnienia dla organu podatkowego do wyłącznego dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku podmiotu, dokumenty te będą musiały zostać złożone w urzędzie skarbowym w formie papierowej (przy czym formularze mogą zostać złożone w formie elektronicznej).
Wprowadzenie jednolitego wzoru wniosku, który będzie składany w sprawie przyjęcia, przedłużenia terminu ważności, podwyższenia wysokości, zmiany formy oraz zwrotu kaucji gwarancyjnej ma na celu zapewnienie, aby wnioski składane przez podmioty zawierały wszelkie niezbędne dane.
Obydwa rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 r.
Wojciech Zajączkowski