06.11.2015 r.
5 min

Nowe projekty rozporządzeń Ministra Finansów

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.11.2015r.
5 min

Pierwszy projekt dotyczy rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług, który ma zastąpić rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 914). Projektuje się zmianę wzorów deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M.

W deklaracjach VAT-7:

1)  w części A Miejsce i cel składania deklaracji:

w poz. 7: ,,Cel złożenia formularza" – w przypisie do kwadratu 2 w miejsce poprzedniego zapisu wprowadzono zapis: ,,Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).”. Zmiana wynika z nowelizacji, ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, art. 81 ustawy – Ordynacja podatkowa, która znosi obowiązek dołączenia uzasadnienia przyczyn złożonej korekty deklaracji.

2)  w części C. Rozliczenie podatku należnego:

– w wierszu 4: ,,Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 3% albo 5%” usunięto wyrazy: ,,3% albo”. Zmiana ma charakter porządkowy bowiem 3% stawka podatku nie ma w chwili obecnej zastosowania. Zmiana stawki nastąpiła z dniem 1 stycznia 2011 r. Pozostawienie 3% stawki podatku, we wzorze deklaracji, umożliwiło podatnikom rozliczenie podatku w sytuacji wystąpienia transakcji (lub w przypadku dokonywania korekt, np. zwrotu towarów), w których zastosowano 3% stawkę podatku.

– wprowadzono dodatkowy wiersz 17: ,,Zwrot odliczonej lub zwróconej kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących, o którym mowa w art. 111 ust. 6 ustawy”, który odnosi się do poz. 37. Wprowadzona zmiana wynika z praktyki stosowania powoływanego przepisu, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 2. Zmiana umożliwia podatnikom rozliczenie w deklaracji kwoty do zwrotu do urzędu skarbowego, w sytuacji wcześniej dokonanego odliczenia lub otrzymanego zwrotu z tytułu zakupu kas rejestrujących.

W związku z wprowadzeniem dodatkowego wiersza 17 nastąpiła zmiana numeracji kolejnych pozycji (przesunięcie o jeden), a tym samym również zmiana zapisu występujących w deklaracjach formuł, w tym formuły do poz. 40, poprzez uwzględnienie w sumie kwoty z poz. 37.

Zmiany dotyczyć będą również Objaśnień do deklaracji VAT-7.

Drugi projekt dotyczy rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu, który ma zastąpić rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu (Dz. U. z 2015 r. poz. 306).

Zmiany wzorów deklaracji VAT-10 i VAT-11 wynikają przede wszystkim z ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Zmiany wynikają ze zmiany art. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzonej ww. ustawą. Zgodnie z tą zmianą do określenia właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego w zakresie podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie generalna zasada wynikająca z art. 17 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, tj. właściwość miejscowa naczelnika urzędu skarbowego dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej będzie określana według adres siedziby podatnika, a dla osób fizycznych według miejsca zamieszkania (bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą czy nie).

Ponieważ zmiana z dniem 1 stycznia 2016 r. art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa znosi obowiązek dołączania uzasadnienia przyczyn złożonej korekty deklaracji, usunięto z obu projektowanych wzorów deklaracji informację o obowiązku dołączania do korekty deklaracji uzasadnienia przyczyny korekty.

Obydwa rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

źródło: www.rcl.gov.pl