20.05.2016 r.
4 min

Nowe obowiązki w podatku VAT już od lipca 2016 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.05.2016r.
4 min

Na podatników nałożone zostaną nowe obowiązki ewidencyjne i deklaracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Na etapie prac na projektem ww. ustawy Sejmie wprowadzono nowy obowiązek dla podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

W świetle nowododanego art. 82 § 1b ustawy Ordynacja podatkowa podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania od 1 lipca 2016 r., za pomocą środków komunikacji elektronicznej, do Ministerstwa Finansów informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Dotychczasowe regulacje (przyjęte przez Parlament i ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2015 r. poz. 1649 w wyniku ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw) zakładały, że podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, na wezwanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej, mają obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych w postaci elektronicznej – tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten ma objąć dużych przedsiębiorców od dnia 1 lipca 2016 r., a małych i średnich przedsiębiorców od dnia 1 lipca 2018 r. Przyjęta ustawa modyfikuje te przepisy.

Nowo przyjęte regulacje obligują podatników do comiesięcznego przesyłania JPK w zakresie VAT.

Jak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. do przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 § 1b ustawy będą zobowiązani:

  • duzi przedsiębiorcy od dnia 1 lipca 2016 r.
  • mali i średni przedsiębiorcy od dnia 1 stycznia 2017 r.
  • mikroprzedsiębiorcy od dnia 1 stycznia 2018 r.

Z powyższego wynikałoby, że nie prowadząc ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych nie trzeba przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakresie ewidencji VAT do organów podatkowych. Jednakże równocześnie w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. wprowadzono od 1 stycznia 2018 r. wymóg prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych – nowododany art. 109 ust. 8a ustawy o VAT.

Ponadto od 1 stycznia 2017 r. art. 109 ust. 3 ustawy o VAT będzie miał inną treść. Ustawodawca wskazuje w nim, że ewidencja prowadzona od 1 stycznia 2017 r. będzie musiała uwzględniać wszelkie dane do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej – co do tej pory nie wynikało z przepisów. Ustawodawca wskazał również, że ewidencja musi zawierać NIP krajowy lub unijny kontrahenta. Interesujące jest to, że ogłoszona struktura JPK dla ewidencji w VAT (a nie dla faktur) od 1 lipca 2016 r. również nakazuje uwzględnianie NIP kontrahenta od którego nabywamy towary i usługi, tym bardziej, że żaden przepis nie nakazuje posiadania w ewidencji NIP dostawcy, za wyjątkiem NIP w transakcjach trójstronnych.

Wynika z powyższego, że od 1 lipca 2016 r. struktura JPK dla ewidencji w VAT (dla zakupów) obliguje podatników do podawania NIP dostawców, choć nie ma do tego podstaw prawnych, natomiast od 1 stycznia 2017 r. ewidencja musi zawierać NIP nabywców i dostawców, podczas gdy (obecna) struktura JPK dla ewidencji w VAT (dla sprzedaży) nie zawiera możliwości przekazania NIP nabywców!

Na marginesie należy zwrócić uwagę na konieczność (od 1 lipca 2016 r. dla dużych podatników) przesyłania comiesięcznych JPK dla ewidencji VAT przez podatników rozliczających się kwartalnie, co wydaje się całkowitym nieporozumieniem i jest sprzeczne z regułami rozliczeń kwartalnych.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw m.in. z zastrzeżeniami, o których mowa wyżej.

Wojciech Zajączkowski