Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność hotelowo-gastronomiczną. Pracownicy działów sprzedaży oraz kierownicy działów podczas spotkań, negocjacji kontraktów oraz degustacji produktów gastronomicznych zabierają klientów, dostawców na kawę lub obiad do restauracji hotelowych Spółki, gdzie świadczona jest usługa gastronomiczna. Zwyczajowo raz w roku organizowane jest przyjęcie dla klientów hotelu, aby podziękować za współpracę i wypromować hotel. Z faktur zakupowych dotyczących towarów i materiałów odliczany jest VAT. Następnie naliczany jest VAT należny.
Spółka zadała pytanie, czy ma obowiązek naliczania VAT należnego z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz klientów, jeśli jest ono związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez hotel?
Zdaniem Spółki, kontrahentom świadczona jest bezpłatna usługa gastronomiczna. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 8 ust. 2) opodatkowaniu podlega także nieodpłatne świadczenie usług na cele podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Zgodnie z tym przepisem, przy ocenie czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu ważne jest ustalenie celu danego świadczenia. W tym przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Świadczenie usług jest ściśle związane z działalnością – nie podlega ono zatem opodatkowaniu VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Świadczeniem usług, w myśl art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z kolei stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zgodnie z powyższymi unormowaniami, w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Warunki, których spełnienie powoduje, że nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa – użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia – w całości lub w części – podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te muszą być spełnione łącznie), natomiast w przypadku świadczenia usług – świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.
Wobec powyższego, dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.
Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a tym samym za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.
Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż istnieje związek pomiędzy oferowanymi na rzecz klientów i dostawców Spółki nieodpłatnymi usługami gastronomicznymi a potrzebami prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. W takiej sytuacji, uwzględniając art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Aktualna promocja: