21.02.2020 r.
4 min

MPP a faktoring odwrotny

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.02.2020r.
4 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w celu zarządzania płynnością finansową zawiera umowy faktoringu odwrotnego (dłużnego) z podmiotem (lub podmiotami) świadczącym tego typu usługi za odpłatnością. Na mocy umów faktoringu dłużnego, faktor zobowiązuje się dokonywać spłaty zobowiązań Spółki wobec dostawców towarów i usług, wynikających z faktur dokumentujących zakupy realizowane przez Spółkę. Zapłata tych zobowiązań sprzedawcy przez faktora dokonywana jest/będzie na rachunek bankowy dostawcy sprzedawcy ujawniony w wykazie podatników oraz z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Faktury przekraczają wartość 15.000 zł i dotyczą towarów lub usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Spółka zadała pytanie, czy spłata dokonywana przez Spółkę na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego, w związku z dokonaną wcześniej przez faktora zapłatą za fakturę objętą MPP winna być również realizowana z uwzględnieniem przepisów dotyczących MPP?

Zdaniem Spółki, w przypadku spłat dokonywanych na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego, w związku z dokonaną wcześniej przez faktora zapłatą za fakturę objętą MPP – nie wystąpi obowiązek realizacji tych spłat w systemie MPP. W konsekwencji spłata poza tym systemem nie będzie skutkować nałożeniem na Spółkę sankcji, o których mowa w art. 108a ust. 7 ustawy o VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ wskazał, że zgodnie z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Na podstawie art. 108a ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku stwierdzenia, że podatnik dokonał płatności z naruszeniem ust. 1a, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, wykazane na fakturze, której dotyczy płatność. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

Natomiast w myśl art. 108a ust. 8, przepisu ust. 7 nie stosuje się, jeżeli dostawca lub usługodawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury, która została zapłacona z naruszeniem ust. 1a.

W sytuacji, w której nabywca towarów lub usług (Spółka) płaci należność do faktora, w związku z przeniesieniem przez dostawcę praw do wierzytelności za dostawę towarów lub usług na faktora, dla nabywcy ma zastosowanie obowiązek dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności wobec faktora. Oznacza to, że nabywca płacący do faktora jest objęty reżimem regulacji obligatoryjnego MPP, jeżeli są spełnione ustawowe przesłanki do zapłaty w MPP. W takim wypadku płatność do faktora powinna być dokonana w MPP.

Wobec powyższego analiza powołanych regulacji prawnych i przedstawionego opisu sprawy prowadzi do stwierdzenia, że na mocy przepisu art. 108a ust. 1a ustawy – obowiązującego od dnia 1 listopada 2019 r. – obowiązek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności obejmuje należności (wierzytelności) będące spłatą zobowiązań Spółki wobec faktora.

Płatność regulowana przez Spółkę na rzecz faktora stanowi zapłatę za dostawę towaru lub świadczenie usługi. Zatem spłata zobowiązań przez nabywcę towarów/usług (Spółkę), na rzecz faktora powinna być dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności.

Wobec powyższego stanowisko Spółki, w kwestii objętej pytaniem, zgodnie z którym w przypadku spłat dokonywanych na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego, w związku z dokonaną wcześniej przez faktora zapłatą za fakturę objętą MPP – nie wystąpi obowiązek realizacji tych spłat w systemie MPP – jest nieprawidłowe.

oprac.: Wojciech Zajączkowski