PFR w roku 2015 jest skierowane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które są zobowiązane do rozliczenia rocznego za 2014 r. na formularzu PIT-37. Dotyczy to podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, a także rodziców samotnie wychowujących dziecko.
Skorzystanie z tej formy rozliczenia się wymaga pobrania odpowiedniej aplikacji „PFR PIT-37” ze strony internetowej portalu podatkowego Ministerstwa Finansów oraz uwierzytelnieniu danych osobowych. Następnie zeznanie jest wypełniane przez urząd skarbowy i przedstawiane podatnikowi, który ma prawo to edycji każdego pola oraz uzupełnienia zeznania co do przysługujących mu ulg podatkowych, czy też wykorzystania uprawnienia do przekazania 1% podatku na cel użyteczności publicznej. Po uzupełnieniu i zweryfikowaniu wszystkich danych podatnik zatwierdza zeznanie, po czym otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi wyłączny dowód złożenia rocznego zeznania podatkowego. Sprawdzone i uzupełnione, w razie potrzeby, zeznanie powinno być złożone (zatwierdzone) do 30 kwietnia 2015 r.
Wypełnienie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego nie zwalnia jednak samego podatnika z tytułu odpowiedzialności za nieprawidłowości, które zostaną później przez urząd wykryte. Wynika to z zasady samowymiaru oraz braku zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Podatek PIT jest oparty na konstrukcji samowymiaru, co oznacza, że podatnik sam go oblicza i wpłaca kwotę należnego podatku na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Dokonanie tej czynności zasadniczo leży po stronie podatnika, dlatego też jest on odpowiedzialny za sprawdzenie wszystkich danych umieszczonych w zeznaniu rocznym przez urząd skarbowy. Wszelkie dane, jakie urząd skarbowy otrzymuje od podmiotów zobowiązanych do ich dostarczania, nie są weryfikowane z uwagi na ich liczbę i krótki czas pomiędzy końcową datą uch przesyłania a udostępnieniem PFR. Dane te mogą być błędne lub niekompletne, chociażby dlatego, że urząd skarbowy nie otrzymuje informacji od organów rentowych.
System wstępnego wypełnienia zeznania podatkowego przez urząd skarbowy ma na celu zmniejszenie niedogodności przy wypełnianiu deklaracji podatkowych, jednakże z uwagi na wąski zakres danych, jakie posiada urząd skarbowy, oraz konieczny element sprawdzenia, korekty i uzupełnienia zeznania przez podatnika, wydaje się, że PFR będzie rzadko używaną formą rozliczania się podatników z urzędem skarbowym. Ponadto, jak na razie, systemem objęci się wyłącznie podatnicy PIT.
Aneta Nowak-Piechota
Tomasz Kołudzki