Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi magazynowania dla podmiotów krajowych. Spółka ma zamiar świadczyć usługi magazynowania, również dla podmiotów z terytorium UE, ale nieposiadających na terytorium Polski siedziby, miejsca prowadzenia działalności, ani stałego miejsca zamieszkania, czy pobytu. Na chwilę obecną usługi magazynowania obejmują: przyjęcie towaru do magazynu wraz z kontrolą ilości i jakości opakowania, składowanie i przechowywanie towarów w określonych warunkach, wydawanie towarów zgodnie z dyspozycją klienta, załadunek i rozładunek towarów oraz w razie potrzeby ich pakowanie. Ponadto w ramach umów Spółka jest zobowiązana do przekazywania klientom informacji o ilości towarów, które weszły na stan i wyszły z magazynu oraz przekazywania informacji o ilości towarów na dany moment (zgodnie z umową), jak również umowy nakładają na Spółkę obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji z udziałem klienta. Pełny obrót towarowy prowadzony jest przez Spółkę za pomocą specjalistycznego programu komputerowego do obsługi logistyki magazynowej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych towarów, Spółka zapewnia całodobową ochronę powierzchni magazynowych, stosując procedury monitorowania obiektów. Pełnym dysponentem powierzchni magazynowej jest Spółka, która samodzielnie decyduje o wykorzystaniu powierzchni magazynowej, o miejscu składowania i przechowywania towarów. W ramach umów określana jest jedynie minimalna ilość towaru (palety, kartony) do zmagazynowania oraz dzienna ilość palet na wejścia oraz dzienna ilość palet na wyjścia, co ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości sprzętu i ludzi do sprawnej obsługi czynności rozładunku i załadunku towarów. W umowach nie jest określana powierzchnia magazynu, która ma być zarezerwowana dla danego klienta. Przedmiotem usług jest zarządzanie towarami klienta, które koncentruje się na umożliwieniu klientowi wykonywania obrotu towarem.
Przedmiotem świadczenia będą usługi magazynowania i przechowywania towarów obejmujące:
przyjęcie towaru do magazynu, kontrolę ilości, kontrolę jakości opakowania, składowanie, przechowywanie towarów w określonych warunkach, wydawanie towarów zgodnie z dyspozycją klienta, załadunek i rozładunek towarów, ujęcie w ewidencji komputerowej obrotu magazynowego, przekazywanie informacji o ilości towarów, które weszły na stan i wydanych z magazynu, przeprowadzanie inwentaryzacji towaru.
Wynagrodzenie ustalane będzie w okresach miesięcznych, na podstawie obrotu magazynowego (przyjęcie, wydanie, magazynowanie) i dla każdej czynności będzie ustalana odrębna cena jednostkowa.</p.
Spółka zadała pytanie, czy miejsce świadczenia opisanych usług magazynowania dla podatników z terytorium UE należy określać w oparciu o przepisy art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółki, w opisanym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ wskazał, że od ogólnej zasady ustalania miejsca świadczenia usług, ustawodawca przewidział szereg wyjątków. Jak stanowi art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.
Jak wynika z powyższego przepisu, katalog usług związanych z nieruchomościami jest otwarty. W przypadku, gdy usługa może mieć jakikolwiek związek z nieruchomością, należy dokonać analizy tego powiązania w świetle ww. regulacji. W przepisie tym przyjęto, że usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego na czyją rzecz są wykonywane oraz gdzie mają siedzibę usługodawca i usługobiorca. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania co do miejsca jej położenia. </p. <p.Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera legalnej definicji usług składowania, czy magazynowania. Oczywistym jest jednak, że aby skutecznie realizować tego typu zadania, należy posiadać przede wszystkim warunki techniczne - magazyny (np. budynki) przystosowane do pełnionej funkcji, jak i specjalistyczne wyposażenie tychże magazynów. Niewątpliwie usługa polegająca na składowaniu, czy magazynowaniu towaru dla kontrahenta związana jest m.in. z wykorzystaniem powierzchni magazynu (budynku bądź innej nieruchomości) w celu przechowania jego towarów. Istota tej konkretnej usługi sprowadza się do kwestii wykorzystania powierzchni magazynu celem przechowania towarów kontrahenta przez określony czas. Funkcję taką, w ocenie tut. organu, spełnia także hala magazynowa Spółki, przy czym nie ma znaczenia, że klient nie posiada żadnych uprawnień do użytkowania tej nieruchomości, bowiem świadczenia na nieruchomości będą wykonywali pracownicy Spółki. Zatem istnieje związek danej, konkretnej nieruchomości ze świadczoną usługą przechowywania w niej towarów. W związku z tym miejscem świadczenia takiej usługi jest miejsce położenia nieruchomości, w której te towary są przechowywane.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, iż Spółka będzie świadczyła kompleksową usługę magazynowania, skoro przedmiotem świadczenia będą usługi magazynowania i przechowywania towarów, na które będzie się składać szereg czynności wymienionych we wniosku. Należy wskazać, że świadczenia takie jak: przyjęcie towaru, kontrola ilości, kontrola jakości opakowania, wydawanie towarów, ich załadunek i rozładunek, itd., będą stanowiły usługi pomocnicze w stosunku do usługi zasadniczej – magazynowania, gdyż bez tej usługi głównej Spółka nie będzie mogła ich realizować.
Z uwagi na fakt, iż usługa magazynowania będzie ściśle związana z możliwą do zlokalizowania co do miejsca jej położenia nieruchomością (magazynem), miejscem jej świadczenia, zgodnie z art. 28e ustawy, będzie miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska.
Wobec powyższego stanowisko Spółki, zgodnie z którym do ustalenia miejsca świadczenia ww. usługi znajdzie zastosowanie regulacja art. 28b ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług należało uznać za nieprawidłowe.
Zobacz szkolenie: