Podatki i procedury podatkowe
11.07.2024 r.
4 min

Koniec roku z wakacjami składkowymi

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
11.07.2024r.
4 min

Końcówka roku przyniesie przedsiębiorcom mały prezent gwiazdkowy w postaci zwolnienia z ubezpieczeń społecznych za jeden miesiąc. Przepisy ustawy z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie od 1 listopada 2024 roku, a więc żeby skorzystać z wakacji składkowych jeszcze w tym roku, płatnik składek powinien najpóźniej złożyć wniosek w listopadzie, wówczas z wakacji składkowych skorzysta w grudniu 2024 r. Wniosek będzie można składać wyłącznie za pomocą profilu utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.

Prawo do skorzystania z „wakacji składkowych” (tj. zwolnienia z opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, składki na FP i FS) będzie dotyczyło jednego miesiąca kalendarzowego w każdym roku kalendarzowym – wskazanego we wniosku przez płatnika składek. Zwolnienie nie będzie dotyczyło składki zdrowotnej.

Z prawa do wakacji składkowych będzie mogła skorzystać osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą:

  • niezależnie od stosowanej formy opodatkowania (według skali podatkowej, stawka liniowa, zryczałtowany podatek dochodowy, karta podatkowa);
  • jeśli opłaca składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy ustalonej na zasadach określonych w przepisach art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (mały ZUS) lub art. 18c (mały ZUS plus).

Wakacje nie będą miały wpływu na uprawnienie do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie, w którym przedsiębiorca będzie podlegać zwolnieniu, składki na jego własne ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywanej działalności będą finansowane z budżetu państwa. Wakacje składkowe będą limitowane wysokością przychodów i ilością ubezpieczonych.

Z preferencji będą mogły skorzystać osoby, które w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęły roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro. Dodatkowo, w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przedsiębiorca może mieć zgłoszonych do ubezpieczeń́ emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż̇ dziesięciu ubezpieczonych (wliczając samego siebie).

W związku z tym, wprowadzono także zmiany do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ich celem jest umożliwienie wymiany informacji pomiędzy ZUS w celu weryfikacji poziomu przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez wnioskującego o skorzystanie z „wakacji składkowych” (art. 52aa ust. 2 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej). Dodatkowo, istotne również, że zwolnienie z opłacenia składek w ramach wakacji składkowych stanowi pomoc de minimis. Dlatego zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być tylko taki płatnik składek, który nie wyczerpał jeszcze limitu pomocy de minimis.

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Wyłączeni będą m.in. wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych czy partnerskich jak również akcjonariusze prostej spółki akcyjnej czy komplementariusze w spółce komandytowo-akcyjnej.