04.03.2016 r.
2 min

Komisja Europejska planuje zmiany w VAT w transakcjach transgranicznych

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.03.2016r.
2 min

Komisja Europejska planuje zmiany dotyczące opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W marcu Komisja ma przedstawić plan działań w tej sprawie. Komisja rozważa dwie propozycje.

Pierwsza zakłada, że wpływy podatkowe miałyby trafiać do tego kraju, gdzie kierowany jest towar, ale pobieraniem VAT ma się już zajmować administracja państwa, z którego towar jest wysyłany. Następnie wpływy miałby być przesyłane tam, gdzie przesłano produkt. Przykładowo, jeśli z Polski wysyłana jest stal do Francji, to nasz kraj byłby odpowiedzialny za pobranie VAT, ale podatek ten zostałby przesłany, tak by zasilił budżet francuski.

Podatek od transakcji wewnątrzwspólnotowych byłby rozliczany już w kraju wysyłki towaru według stawek obowiązujących w państwie przeznaczenia. Takie rozwiązanie miałoby utrudnić lub wyeliminować oszustwa na zasadzie tzw. karuzeli podatkowej.

Oszuści wykorzystują fakt, że przy sprzedaży towaru do innego kraju UE występuje zerowa stawka VAT, i poprzez „przepuszczanie” faktury przez kilka lub kilkanaście firm będących ogniwami procederu nie płacą podatku w ogóle.

Druga propozycja zakłada uogólnienie mechanizmu „odwrotnego obciążenia”. Polega on na przeniesieniu obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Obecnie w ograniczonym zakresie obowiązuje on w większości państw unijnych i dotyczy transakcji krajowych np. stali, czy odpadów.

Decyzję w tej sprawie, tak jak we wszystkich dotyczących podatków, państwa UE będą musiały podjąć jednomyślnie. Potrzebna będzie zgoda wszystkich 28 państw członkowskich.

źródło: PAP

oprac.: Wojciech Zajączkowski