09.09.2013 r.
2 min

Kolejny projekt zmiany ustawy o podatku VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.09.2013r.
2 min

W projekcie przewidziano utrzymanie obecnie obowiązujących stawek podatku VAT do końca 2016 roku. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że utrzymanie obowiązujących stawek podatku VAT (już przecież od 2011 r. podwyższonych) spowodowane jest „koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki”. Ponieważ stawki podatku w okresie 2014-2016 mają być niezmienne, w projekcie ustawy proponuje się odejście od mechanizmu warunkowych podwyżek stawek podatkowych w podatku VAT, w przypadku gdyby miało dojśćdo przekroczenia 55% wartości relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB. Oznaczać to również będzie, że jeżeli na koniec 2013 r. nie dojdzie do przekroczenia 55% wartości relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB, to pomimo przekroczenia tej relacji w latach następnych stawki podatkowe pozostaną niezmienione, o ile oczywiście Parlament ich z innych powodów nie podwyższy.

Powyższa projektowana zmiana przepisów będzie jednak skutkować tym, że w sytuacji nieprzekroczenia 55% wartości relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB na koniec 2013 r. stawki podatkowe nie zostaną obniżone od stycznia 2014 r. do 7% i 22%, co wynika z obecnie obowiązujących przepisów.

Wprowadzenie zmian w ustawie o VAT w odniesieniu do stawek podatkowych skutkuje koniecznością zmiany ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ta ostatnia zmiana wskazywałaby, że ministerstwo finansów odchodzi od wcześniejszego pomysłu likwidacji od 2014 r. zwrotu osobom fizycznym wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Oprac.: Wojciech Zajączkowski

Zobacz szkolenia: