Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia Mieszkaniowa, która oprócz działalności statutowej, celem której jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, prowadzi działalność społecznooświatową i kulturalną, za pośrednictwem klubu kultury.
Klub uzyskuje przychody z zajęć – od wszystkich zajęć prowadzonych w klubie pobierane są opłaty. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież z miasta i okolicznych miejscowości. Ponadto, uzyskuje przychody z wynajmu pomieszczeń klubu oraz wpłat od sponsorów. Do wszystkich wpłat na rzecz klubu stosowana jest stawka podatku VAT 23%. Kalkulacja tych opłat jest sporządzana bez nastawienia się m.in na osiąganie zysków, lecz na bieżące pokrycie kosztów odpłatnych zajęć (m.in. zakupu materiałów potrzebnych do zajęć pracowni plastycznej, modelarni, tanecznej oraz utrzymaniem pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia) oraz zachowanie poprawnych standardów świadczonej usługi dla dzieci i młodzieży.
Klub co miesiąc wykazuje stratę. Strata jest pokrywana z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Opłata ta, jako odrębny element kosztów utrzymania nieruchomości, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Opłaty te pokrywają koszty wynagrodzenia pracowników klubu.
Zakupy dotyczące Klubu są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółdzielnia, w przypadku wykorzystywania zakupów towarów i usług dokonywanych na potrzeby Klubu zarówno do czynności opodatkowanych, zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu ma możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania bądź niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Spółdzielnia zadała pytanie, czy prowadząc działalność społecznooświatową i kulturalną na rzecz członków i innych osób, za pośrednictwem klubu pobiera z tego tytułu opłaty, do odliczenia podatku VAT od zakupów dotyczących klubu jest zobowiązana stosować strukturę ustaloną dla obrotów Spółdzielni, zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółdzielni w przypadku, gdyby wystąpiła potrzeba zakupów, gdzie nie będzie możliwe dokonanie podziału na czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo – Spółdzielnia zastosuje postanowienia art. 90 ww. ustawy, wykorzystując ustaloną proporcję dla Spółdzielni.
Zgodnie z konstrukcją przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którym wydatki te są związane, natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tych kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Gminy za prawidłowe. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy dokonywane zakupy towarów i usług mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy.
Według art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
W przedmiotowej sprawie, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz okoliczność, iż zakupy dotyczące Klubu są związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jak i niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz Zainteresowany jest w stanie wyodrębnić część podatku naliczonego, którą można przypisać czynnościom opodatkowanym, to w stosunku do tych towarów i usług będzie mógł odliczyć podatek naliczony, na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 90 ust. 1 ustawy, tylko w takim zakresie, w jakim wydatki poniesione na zakup towarów i usług związane będą z czynnościami opodatkowanymi.
Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż dalsza analiza przepisów art. 90, tj. ust. 2 – 10 nie znajduje uzasadnienia bowiem nie dotyczy okoliczności przedstawionych w opisie sprawy.
Udzielając zatem odpowiedzi na zadane pytanie oraz mając na względzie przedstawiony opis sprawy, w którym Spółdzielnia wskazała, iż w przypadku wykorzystywania zakupów towarów i usług dokonywanych na potrzeby Klubu zarówno do czynności opodatkowanych, zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu ma możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania bądź niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Spółdzielnia nie będzie zobowiązana stosować proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.
Oceniając więc stanowisko Spółdzielni, w którym stwierdzono, iż „w przypadku dostaw w klubie, związanych z zakupami określonymi dla celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT, odliczy VAT bezpośrednio na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług…”, należało uznać za prawidłowe.
Z kolei odnosząc się do twierdzeń Wnioskodawcy, wskazanych we własnym stanowisku, iż „w przypadku, gdyby wystąpiła potrzeba zakupów, gdzie nie będzie możliwe dokonanie podziału na czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo – Spółdzielnia zastosuje postanowienia art. 90 ww. ustawy, wykorzystując ustaloną proporcję dla Spółdzielni”, stwierdzić należy, iż okoliczność braku możliwości dokonania podziału czynności (…) nie stanowi elementu stanu faktycznego w świetle zdarzeń wynikających z opisu sprawy. Tym samym okoliczność ta, jak i stanowisko w tym zakresie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.
Zobacz szkolenie: