02.09.2016 r.
3 min

JPK i nowy wzór deklaracji VAT-7 (17)

Ekspert KIP

Skopiuj link
02.09.2016r.
3 min

Rozporządzenie wprowadzające m.in. nowy wzór deklaracji VAT-7 weszło w życie z dniem 1 sierpnia 2016 roku. Stare wzory deklaracji (m.in. wzór 16 deklaracji VAT-7) będą mogły być stosowane do rozliczenia za grudzień/IV kwartał 2016 r., jednak wyłącznie przez tych podatników, którzy nie dokonują wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw silnikowych, do których ma zastosowanie art. 103 ust. 5a–5d ustawy o VAT.

Od 1 września 2016 r. (a jest już wrzesień) podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw silnikowych będący dużymi podatnikami mają możliwość składania deklaracji VAT już wg nowego wzoru. Podatnicy ci powinni mieć również możliwość równoczesnego złożenia JPK za ten sam miesiąc odpowiadającego strukturze deklaracji VAT.

Ponieważ nowy wzór deklaracji (17) zawiera dodatkowe pozycje w stosunku do wzoru nr 16 należało się spodziewać, że zostanie przygotowana nowa struktura JPK_VAT v2-0. Brak takiej nowej struktury powodowałby, że pozycje z deklaracji VAT nie będą się uzgadniać z pozycjami ze schematu JPK-VAT v1-0. JPK_VAT jest bowiem strukturą dotyczącą ewidencji sprzedaży i zakupów dla celów podatku VAT, która powinna być zgodna z deklaracją VAT-7. Poszczególne pozycje tej struktury odpowiadać powinny pozycjom deklaracji VAT-7. Dlatego też każdorazowa zmiana wzorów deklaracji VAT-7 powinna bezpośrednio wpływać na zmianę struktury JPK_VAT. Brak nowej struktury przy jednoczesnej zmianie wzoru deklaracji spowodowałoby, że niemożliwym stałoby się proste porównanie struktury JPK z deklaracją VAT. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów zaspało i nie udostępniło dla ww. podatników nowej struktury JPK_VAT obowiązującej od 1 sierpnia 2016 r., którą można by złożyć we wrześniu br.

Interesujące, że na ten sam aspekt sprawy zwróciła uwagę Konfederacja Lewiatan w „Uwagach Konfederacji Lewiatan do projektu z dnia 4 lipca 2016 r. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług” dostępnych na stronie internetowej tej organizacji. W uwagach tych pojawiło się również pytanie: „Czy wydane zostaną wytyczne wskazujące, w których pozycjach JPK_VAT należy wykazać nowe pola deklaracji VAT (wersja 17)”?

Wobec powyższego można postawić pytanie, czy Ministerstwo Finansów zapewne zdając sobie sprawę z niedoskonałości obecnego JPK_VAT (jedynie mniej niż 0,5% wszystkich podatników przekazuje obecnie ewidencje VAT w formie JPK) nie angażuje się w uaktualnianie schematów JPK_VAT skoro dane te w ten sposób przekazane mogą jedynie w bardzo małym stopniu przyczynić się do wykrycia oszustw podatkowych. A jeśli tak, to po co był ten cały pośpiech i zamieszanie z przekazywaniem JPK_VAT od lipca br., skoro samo Ministerstwo Finansów, jak widać, nie chce z przekazywanych danych skutecznie korzystać.

Niemniej jednak pomysł przekazywania JPK_VAT do Ministerstwa Finansów jest zasadny. Jednakże warunkiem jego skuteczności jest objęcie tym schematem wszystkich podatników czynnych, a to nastąpi dopiero z początkiem 2018 r.

Wojciech Zajączkowski