Od 1 stycznia 2025 r. podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe, są również obowiązane do ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy Ordynacja podatkowa. Obowiązek ich przesyłania będzie miał miejsce po zakończeniu roku wraz z roczną deklaracją podatkową CIT-8 czy CIT-8E.
Termin składania JPK CIT do końca marca 2026 roku – dotyczy podatników, o których mowa w art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy zmieniającej, tj. podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym/obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2024 roku, a zakończy przed 31 grudnia 2025 roku.
Podatnik, który zamierza w międzyczasie dokonać zmiany roku podatkowego powinien taką zmianę zamieścić w akcie prawnym regulującym jego zasady ustrojowe przed zakończeniem poprzedniego roku podatkowego. Ponadto, w zakresie skuteczności dokonanej zmiany roku podatkowego, dla uwidocznienia takiej zmiany w rejestrze przewidziany jest termin związany z terminem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok po zmianach. Aby powyższa informacja wywoływała oczekiwane konsekwencje, na dzień jej złożenia okoliczność, której dotyczy, powinna być już prawnie skuteczna – czyli ujawniona poprzez wpis w rejestrze KRS.
Jeśli rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym i rozpoczyna się przykładowo od 1 października, a kończy 30 września, to pierwszym rokiem podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2024 r. będzie rok rozpoczynający się od 1 października 2025 r. i trwający do 30 września 2026 r. W następstwie czego dla weryfikacji wartości przychodów za rok poprzedzający, o których mowa w art. 66 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy zmieniającej, należy uznać rok podatkowy trwający od 1 października 2024 r. do 30 września 2025 r.
W sytuacji gdy wysokość przychodów podatkowych osiągniętych w roku podatkowym trwającym od 1 października 2024 r. do 30 września 2025r. nie przekroczy równowartości 50 mln euro, to podatnik będzie zobowiązany do przesłania pierwszych plików JPK_CIT za rok podatkowy trwający od 1 października 2026 r. do 30 września 2027 r.. Takie stanowisko prezentuje Dyrektor KiS w interpretacji z 11 kwietnia 2025r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.23.2025.1.MF.
W przypadku podatników wybierających estoński CIT w trakcie roku sytuacja będzie prostsza, gdyż rok podatkowy nawet jeśli jest krótszy zamykają na 31 grudnia. Treść art. 9 ust. 1c ustawy CIT, poprzez odesłanie do terminu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, potwierdza, że nowy obowiązek obejmuje również podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. W treści art. 9 ust. 1d ustawy CIT, określającego podatników zwolnionych z obowiązku, o którym mowa w ust. 1c, nie wymieniono podatników opodatkowanych ryczałtem. Możliwa jest sytuacja, że podatnik zdecyduje się stosować estoński CIT w trakcie roku a więc będzie zobligowany złożyć za część roku JPK CIT wraz z CIT-8 a za część roku na estońskim CIT- JPK CIT wraz z CIT-8E.