Podatki i procedury podatkowe
29.04.2025 r.
4 min

Jakie są zasady nakładania ceł w Polsce i w UE?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
29.04.2025r.
4 min

Cło to opłata za przewóz towarów przez granicę celną. Unijny Kodeks Celny ( UKC) określa ogólne przepisy i procedury, które stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Unii lub z niego wyprowadzanych. Kodeks stosowany jest w sposób jednolity na całym obszarze celnym Unii.

Do objęcia towaru przywozową procedurą celną służy zgłoszenie celne. Obejmuje ono rodzaj zgłaszanego towaru, jego ilość, wartość, pochodzenie oraz klasyfikację taryfową. Zgłoszenie celne prowadzi nie tylko do objęcia towaru określoną procedurą celną, ale także do powstania obowiązku zapłaty należności celnych, tj. do powstania długu celnego. W myśl przepisu art. 70 ust. 1 i ust. 2 UKC zasadniczą podstawą wartości celnej towarów jest wartość transakcyjna, tj. cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Unii, w razie potrzeby skorygowana.

CŁA W UNI EUROPEJSKIEJ

Jeżeli podmiot prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której np. importuje towary spoza Unii Europejskiej, może otrzymać status upoważnionego przedsiębiorcy. Status ten zwany jest statusem AEO. Skrót „AEO” pochodzi od angielskiej nazwy „Authorised Economic Operator”, która oznacza upoważnionego przedsiębiorcę. Status AEO przyznaje się na wniosek przedsiębiorcy złożony do organu celnego. Nie ma prawnego obowiązku uzyskania statusu AEO. Przedsiębiorca, któremu przyznano status AEO, jest traktowany przez organy celne jako przedsiębiorca wiarygodny. Oznacza to przyznanie przedsiębiorcy wielu przywilejów.

Inną preferencją jest pozwolenie celne obowiązujące w kilku państwach członkowskich UE. Można je uzyskać, składając wniosek na Portalu Przedsiębiorcy puesc.gov.pl. Na Portalu Przedsiębiorcy można uzyskać pozwolenie na m.in:

– korzystanie z uproszczenia dotyczącego ustalania kwot stanowiących część wartości celnej (CVA),

– złożenie zabezpieczenia generalnego, w tym możliwe obniżenie wysokości lub zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia (CGU),

– odroczenie płatności należności celnych (DPO),

– korzystanie z  regularnej linii żeglugowej (RSS),

– korzystanie z odprawy scentralizowanej (CCL),

– korzystanie z samoobsługi celnej (SAS),

– korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego (IPO) i biernego (OPO),

– pozwolenie na korzystanie z procedury końcowego przeznaczenia (EUS),

– korzystanie z procedury odprawy czasowej (TEA),

– stosowanie elektronicznego dokumentu przewozowego jako zgłoszenia celnego (ETD).


TARYFY CELNE

Taryfy celne obowiązujące w Polsce dostępne są w Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej ( ISZTAR) na platformie puesc.gov.pl. Serwis dostarcza szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. W serwisie są prezentowane dane unijne pochodzące z systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich (TARIC) oraz dane krajowe (podatki VAT, akcyza i inne krajowe środki pozataryfowe). Taryfa TARIC jest oparta na Nomenklaturze Scalonej, ale obejmuje dodatkowe podpodziały stosowane w przypadku towarów, wobec których stosowane są specjalne stawki.  W przypadku wątpliwości przedsiębiorcy co do obowiązującej taryfy, może on zwrócić się do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie o wydanie WIT (Wiążącej Informacji taryfowej ) w oparciu o informacje o danym produkcie.