Powyższy przepis wskazuje, że kopia paragonu papierowego dokumentująca sprzedaż musi być przechowywana przez podatnika co najmniej przez okres 2 lat po roku w którym dokonano sprzedaży. Oznacza to, że jeżeli podatnik dokonał sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, bądź też na rzecz rolnika ryczałtowego w lutym 2011 r., a sprzedaż taka została potwierdzona paragonem, to taka kopia paragonu powinna być przechowywana przez podatnika co najmniej do 31 grudnia 2013 r.
W stosunku do ww. paragonów nie będzie miał więc zastosowania art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Jednakże w sytuacji, w której podatnicy przy zastosowaniu kas rejestrujących wystawiają oryginały i kopie faktur, to w myśl § 19 ust. 2 ww. rozporządzenia skrócony okres przechowywania nie dotyczy kopii faktur wystawianych przy zastosowaniu kas. W takiej sytuacji podatnicy powinni przechowywać faktury przez okres wskazany w ww. art. 112 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zgodnie z którym podatnicy są obowiązani przechowywać faktury oraz faktury korygujące, a także duplikaty tych dokumentów, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Należy jednak zauważyć, że przepis § 19 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania ma zastosowanie jedynie do paragonów wystawionych do końca 2011 r. Co w takiej sytuacji z przechowywaniem paragonów wystawionych po tej dacie.
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Zgodnie z nowym brzmieniem § 19 ust. 1 zmienianego rozporządzenia kopie dokumentów kasowych sporządzanych przy zastosowaniu kasy na nośniku papierowym, potwierdzających dokonanie do dnia 31 grudnia 2012 r. sprzedaży, podatnicy obowiązani są przechowywać nie krócej niż przez okres 2 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż. Z przepisu tego wynika, że skrócony okres przechowywania paragonów ustawodawca wydłużył o kolejny rok. Jeśli podatnik w 2012 r. dokona sprzedaży przy zastosowaniu kasy, to paragon potwierdzający taką transakcję będzie musiał być przechowywany co najmniej do końca 2014 roku.
Dodać należy, że ww. zmiana przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia z dnia 24 czerwca 2011 r. w Dzienniku Ustaw.