Interpretacja Ministra Finansów (sygn. PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577) ma związek z wydaną 24 czerwca 2013 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny w powiększonym siedmioosobowym składzie uchwale korzystnej dla przedsiębiorców wykonujących zabudowę meblową i dla ich klientów (sygn. I FPS 2/13). W uchwale NSA stwierdził, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową stanowi usługę modernizacji opodatkowaną obniżoną stawką VAT, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Minister Finansów w wydanej interpretacji ogólnej powołuje się na uchwałę NSA oraz dokonuje analizy konstrukcji trwałej zabudowy meblowej. Minister podkreśla, że w celu ustalenia właściwej stawki VAT należy przede wszystkim zbadać, czy czynności te można zakwalifikować jako usługę modernizacji obiektu budowlanego lub jego części czy też w istocie czynności te sprowadzają się do dokonania dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W zależności od dokonanej kwalifikacji zastosowanie będzie miała preferencyjna lub podstawowa stawka podatku od towarów i usług.
Minister powołując się na uchwałę NSA uznaje, że jeżeli montaż komponentów meblowych w celu wykonania trwałej zabudowy meblowej następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów obiektu budowlanego/lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie tych komponentów i elementów obiektu budowlanego/lokalu stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, czynność taka będzie stanowić usługę modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, opodatkowaną stawką VAT w wysokości 8%.
W celu uznania, że meble stanowią trwałą zabudowę, nie wystarczy aby były przytwierdzone do ściany lub podłogi w sposób który może być również stosowany przy montażu mebli „wolnostojących”, a umożliwiający następnie demontaż tej zabudowy bez uszkadzania jej czy konstrukcji budynku albo lokalu. Obniżona stawka podatku nie znajdzie zatem zastosowania w sytuacji, gdy wykonana, nawet według indywidualnego projektu, zabudowa meblowa jest przytwierdzana do ściany lub podłogi jedynie w sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli wolnostojących (np. "zakotwiczenie" za pomocą kołków lub listew montażowych), co umożliwi demontaż tej zabudowy bez uszkodzenia samej zabudowy, jak i konstrukcji budynku czy lokalu. Ponadto, za uszkodzenie nie można uznać pozostawienia w ścianie lub podłodze np. otworów montażowych).
Podsumowując, aby móc skorzystać z obniżonej 8-procentowej stawki VAT montaż trwałej zabudowy należy uznać za modernizację. W tym zakresie istotne jest to, że musi wystąpić trwałe powiązanie mebla z budynkiem lub z jego częścią. Trwałe powiązanie według Ministra Finansów, to takie, które uniemożliwia demontaż zabudowy bez uszkadzania jej samej, budynku lub lokalu. Tak więc o możliwości zastosowania obniżonej stawki decyduje stopień konstrukcyjnego połączenia mebli i elementów lokalu.
Adam Żądło,
Dorota Jaszczak