16.04.2012 r.
6 min

Faktura zaliczkowa a możliwość jej anulowania

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.04.2012r.
6 min

Powyższe postępowanie jest oczywiście nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części – art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie zaś z art. 106 ust. 3 ustawy przepis m.in. ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Tym samym zaliczki również powinny dokumentowane być fakturą VAT.

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 68, poz. 360), zwanego dalej rozporządzeniem, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Zgodnie z § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) – § 10 ust. 3 rozporządzenia.

W świetle § 10 ust. 5 ww. rozporządzenia jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1-3, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 5 i 7-9, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Ponadto zgodnie z 10 ust. 6 ww. rozporządzenia jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1-3, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 9.

Z powyższego wynika, że przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano zaliczkę, to istnieje konieczność wystawienia faktury zaliczkę tę dokumentującą. Natomiast po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi suma wartości towarów na wystawionej fakturze pomniejszana jest o wartość wcześniej otrzymanych należności.

Z powyższych przepisów wynika, że każda zaliczka pobrana przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi (z wyjątkiem mediów) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w razie nie uiszczenia całej należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi z momentem wydania towaru lub wykonania usługi powstanie obowiązek podatkowy jedynie w stosunku do tej części należności, która nie została uregulowana.

Potwierdza to również przepisy normujące podstawę opodatkowania w podatku VAT.
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Natomiast w myśl art. 29 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku (…).

W świetle powyższego od każdej zaliczki pobranej przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług w chwili jej otrzymania, a jej wysokość stanowi podstawę opodatkowania tym podatkiem.

W oparciu o powyższe regulacje prawne należy jednoznacznie wskazać, że nie jest prawidłowe anulowanie faktur do każdej zaliczki i dokonywanie sprzedaży towarów jako całości w momencie, gdy następuje ostateczna sprzedaż towaru lub usługi, w stosunku do której otrzymano wcześniej zaliczkę, w sytuacji gdy nie dochodzi do zwrotu tej zaliczki.

Aktualna promocja: