08.09.2014 r.
4 min

Faktura z błędną stawką podatkową a prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.09.2014r.
4 min

Tak. Można odliczyć wyższy podatek naliczony pomimo, że faktura zawiera niewłaściwą stawkę podatku. Wynika to z tego, że w ustawie o podatku od towarów i usług, a w szczególności w art. 88 tej ustawy dotyczącego ograniczeń w odliczaniu podatku brak jest przepisu, który dotyczyłby takiej sytuacji. W art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy 3a. wskazano, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Z przepisu tego wynika, że nie można odliczyć podatku naliczonego z faktury dokumentującej czynności zwolnione lub niepodlegające opodatkowaniu, na których wyszczególniono podatek naliczony. Natomiast w ustawie nie ma przepisu, który ograniczałby prawo podatnika do odliczenia podatku, gdy stawka podatkowa wykazana została przez sprzedawcę nieprawidłowo. Dotyczy to następujących sytuacji: zamiast stawki 0% stawka podatku w wysokości 5%, 8%, 23%; zamiast stawki 5% stawka podatku w wysokości 8%, 23%; zamiast stawki 8% stawka podatku w wysokości 23%.

Potwierdzają to interpretacje organów skarbowych, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 lipca 2011 r. Nr IPTPP1/443-131/11-4/ALN, czy Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29.05.2013 r. nr ITPP1/443-213/13/MS, gdzie wskazano: „Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że analiza art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, iż okoliczność wystawienia faktury VAT z nieprawidłowo zastosowaną stawką podatku należnego przez sprzedawcę, nie została ujęta w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanka wyłączająca prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego. A zatem, nie oceniając prawidłowości zastosowanej przez kontrahenta Spółki stawki podatku VAT należnego dla wykonanych przez niego usług, o których mowa we wniosku, stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. usług w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.”

Natomiast w pierwszej z tych interpretacji organ wskazał: „zgodnie z art. 88 ust.4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Wskazać należy, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, nie pozbawiają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów, które zostały opodatkowane inną niż przyjęta przez sprzedawcę (wyższą bądź niższą) stawką podatku od towarów i usług”.

Należy jednak pamiętać, że możliwość odliczenia podatku nie dotyczy tzw. „odwrotnego obciążenia”. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

Przepis ten wyłącza możliwość odliczenia, gdy sprzedawca sprzedając na rzecz podatnika np.: wyroby stalowe wskazane w załączniku nr 11 do ustawy błędnie je opodatkował stawką podatku. Wówczas kwota wyszczególniona na fakturze nie staje się podatkiem naliczonym do odliczenia, lecz staje się elementem składowym podstawy opodatkowania przy odwrotnym obciążeniu zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT.

Wojciech Zajączkowski