Podatek CIT
07.02.2025 r.
4 min

Estoński podatnik może być spółką nieruchomościową

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT
07.02.2025r.
4 min

Na koniec marca przypada oprócz terminu złożenia CIT-8 lub CIT-8E również termin złożenia przez spółki nieruchomościowe i ich wspólników informacji CIT-N1/PIT-N1 oraz CIT-N2/PIT-N2. W niektórych przypadkach może się okazać, że obowiązki te będą mieć też spółki stosujące estoński CIT.

Ryczałt od dochodów spółek jest alternatywnym sposobem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w stosunku do klasycznego CIT. Przepis art. 28h ustawy o CIT wskazuje, że dla ustalenia podstawy opodatkowania w ryczałcie nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT regulujących analogiczne kwestie. Przepis art. 28h ustawy o CIT nie wyłącza jednak stosowania innych przepisów tej ustawy, regulujących odrębne obowiązki podatkowe, tj. w zakresie cen transferowych, dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, dochodów z zagranicznej jednostki kontrolowanej, dochodów z niezrealizowanych zysków, czy w zakresie obowiązków płatnika i poboru podatku u źródła. Oznacza to, że przepisy regulujące te kwestie, znajdują zastosowanie również do podatników, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od dochodów spółek w zakresie obowiązków płatnika mogą podlegać również innym przepisom ustawy o CIT. Tym samym podatnik ryczałtu od dochodów spółek podlega również pod przepisy dedykowane dla spółek nieruchomościowych. W związku z czym zobowiązany jest również do wypełnienia obowiązku informacyjnego (raportowania) wynikającego z art. 27 ust. 1e ustawy o CIT. Stanowisko to przedstawił Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.245.2024.2.PP.

Oznacza to, że estoński podatnik, który spełnia definicję spółki nieruchomościowej jest obowiązany przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, informację:

1) o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały (akcje), ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw – w przypadku informacji przekazywanych przez spółki nieruchomościowe,
2) o liczbie posiadanych, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze – w przypadku informacji przekazywanych przez podatników będących wspólnikami spółek nieruchomościowych: według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej.

Minister Finansów wskazał w jaki sposób należy obliczać minimalny 5% próg posiadanych udziałów obligujący do wypełniania obowiązku raportowania – otóż należy zsumować prawa posiadane w spółce nieruchomościowej w sposób pośredni z prawami posiadanymi bezpośrednio. W odniesieniu do podatników (wspólników spółki na estońskim CIT) posiadających prawa do spółki nieruchomościowej obowiązek informacyjny powstaje bez względu na to, czy w roku podatkowym, na koniec, którego składana jest informacja, uzyskany został przychód z tego udziału – oznacza to, że obowiązek informacyjny generuje sam fakt posiadania udziałów w spółce nieruchomościowej.