Zakupy dokonywane przez przedsiębiorców do prowadzonych działalności często mają charakter wydatków reprezentacyjnych i nie stanowią niezbędnych do prowadzenia firmy składników majątku. Jednak część z wydatków takich jak zegarki, akcesoria sportowe, gadżety elektroniczne można obronić w kosztach podatkowych.
Przykład takiej sytuacji został zaprezentowany przez przedsiębiorcę z branży prawniczej. Prowadził on kancelarię prawną i argumentował we wniosku do organu podatkowego, że zegarek jest narzędziem służącym do pomiaru czasu pracy. Jest przydatny do prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy celem wykazania należnego wynagrodzenia za świadczone usługi prawne, dlatego też może być zaliczony jako sprzęt firmowy, a jego cena zakupu uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu z działalności kancelarii radcy prawnego oraz VAT z faktury może pomniejszać zobowiązanie comiesięczne w VAT.
Zakup zegarka wówczas będzie miał bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i ze świadczonymi usługami prawnymi, które są opodatkowane podatkiem VAT, gdyż będzie wykorzystywany do liczenia czasu pracy w celu wystawienia faktury VAT, wobec czego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stanowisko to potwierdził Dyrektor KiS w interpretacji z 15 stycznia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.724.2023.4.SM, podobnie w interpretacji z 20 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.118.2024.5.MKA. Kluczowe jest, aby cena zakupu nie przekraczała istotnie rynkowego minimum dla zegarków naręcznych mechanicznych adekwatnej jakości.
Nie można jednak traktować tej korzystnej interpretacji jako wyznacznik w każdej sytuacji. Zegarek zegarkowi nie równy. Jeśli przedsiębiorca zamierzałby nabyć zegarek o znacznej wartości a zdarzają się i takie o wartości dobrego samochodu, wówczas organy podatkowe potraktują ten zakup jako wydatek reprezentacyjny i zakwestionują ujęcie w kosztach podatkowych i odliczenie podatku VAT. Aby wydatki mogły stanowić koszty uzyskania przychodu, nie mogą mieć charakteru osobistego. Organ podatkowy w interpretacji z 24 listopada 2023 roku, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.519.2023.5.MKA wskazał, że koszt związany z zakupem zegarka z funkcją chronografu nie pozostaje w pośrednim czy bezpośrednim i ścisłym związku z czynnościami opodatkowanymi. Ustalanie podstawy wynagrodzenia za każdą godzinę świadczenia usługi z dokładnością do 10 minut można obliczyć przy użyciu każdego innego zegarka. W tej sytuacji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących jego zakup.
Uzasadnione jest również kupno zegarka specjalistycznego, który ma wyraźny związek z branżą, w której jest prowadzona działalność. Przykładowo, może być to zakup drogiego zegarka do nurkowania, który jest wykorzystywany w działalności polegającej na robieniu zdjęć podwodnych -możliwość odliczenia podatku VAT potwierdził WSA w Lublinie (wyrok z 9.10.2009 r., I SA/Lu 328/09). Podatnik posiadał stosowne uprawnienia i licencje do nurkowania, przy użyciu profesjonalnego sprzętu wykonywał fotografie oferując je na rynku, zawierał umowy ich sprzedaży, które opodatkowywał VAT.
Nie budzą wątpliwości również wydatki ponoszone na zakup zegara ściennego jako wyposażenia związanego z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i znajdującego się w siedzibie firmy – mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.