27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
28.06.2024 r.
4 min

Czy spłata byłego małżonka może być objęta ulgą mieszkaniową?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT
28.06.2024r.
4 min

Ulga mieszkaniowa to preferencja przewidziana dla sprzedających nieruchomości prywatne w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi, powinni odpowiednio wypełnić i złożyć deklarację podatkową PIT-39. Zakres ulgi zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o PIT obejmuje nie tylko zakup nowej nieruchomości, ale także wydatki związane z remontem, budową czy spłatą współmałżonka w zakresie jego części nieruchomości. Podobnie wydatek na spłatę kredytu (pożyczki), w tym kredytu konsolidacyjnego i refinansowego, oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego na sfinansowanie wydatków związanych z nieruchomością będącą przedmiotem odpłatnego zbycia, mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe. Z ulgi można skorzystać również składając korektę, warunkiem jest jednak, że wydatek został poniesiony w odpowiednim czasie (przed upływem trzyletniego terminu), ale nie został odliczony.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych spłata dokonana na rzecz byłego współmałżonka – w związku z przyznaniem podatnikowi w wyniku rozwodu na własność nieruchomości, która znajdowała się we wspólności małżeńskiej – może być uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 listopada 2022 r. sygn. akt II FSK 724/20 wskazał, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT jest normą celu społecznego, mającą ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Także wykładnia celowościowa przemawia za przedstawionym rozumieniem użytego art. 21 ust. 1 pkt 25 lit. a i b ustawy PIT pojęcia nabycia udziału w nieruchomości lub prawie do lokalu. W przypadku byłych małżonków zniesienie współwłasności nieruchomości mieszkalnej, nabytej w czasie trwania związku małżeńskiego, za spłatą jednego z nich powoduje, że zarówno małżonek, który dokonuje spłaty, jak i małżonek, którego udział został spłacony, mogą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Potwierdził to w piśmie z dnia 6 listopada 2023 r. Szef KAS sygn. DOP3.8222.133.2023.EILK. O prawie do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT decyduje wydatkowanie, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. A więc podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę udziału w lokalu mieszkalnym, należącego do byłego małżonka, od którego nabył prawo własności w wyniku podziału majątku wspólnego i w którym zamierza on realizować własne cele mieszkaniowe.

Możliwe jest również uregulowanie ceny wyrażonej w złotówkach za pomocą kryptowalut.Ten sposób rozliczenia nie pozbawia podatnika prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o ile kwota odpowiada cenie rynkowej, a przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe jest zgodne z przepisami. Organ podatkowy potwierdził w interpretacji z dnia 21 lutego 2024 r. (nr 0112-KDSL1-1.4011.494.2023.1.MW), że płatność kryptowalutami jest akceptowalna, pod warunkiem, że cena wyrażona w złotówkach zostanie przeliczona na obowiązujący kurs danej kryptowaluty w dniu płatności. Zgodnie z prawem cywilnym, strony mają swobodę ustalania ceny w umowie, a kryptowaluty nie są wyłączone z tego rodzaju transakcji.