Obowiązek złożenia Powiadomienia CbC-P wynika z art. 86 ustawy o wymianie informacji podatkowych. Powiadomienie CbC-P składane jest wyłącznie elektronicznie (przez system e-Deklaracje) bez względu na rok obrotowy podmiotu składającego. Nie ma możliwości podpisania Powiadomienia CbC-P podpisem zaufanym oraz przesłania go za pomocą platformy ePUAP. W przypadku jednostek dominujących sporządzających skonsolidowane sprawozdanie finansowe (przekraczające poniżej opisane progi) obowiązkowy jest raport CbC-R, który składa się w terminie 12 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego.
Które duże podmioty muszą raportować CBC? Najczęściej są to duże grupy kapitałowe zarówno z kapitałem krajowym jak i zagranicznym. Do złożenia Powiadomienia CbC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów w przypadku, gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 3 250 000 000 PLN (w przypadku, gdy grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w złotych) albo 750 mln EUR lub równowartość tej kwoty, przeliczonej według zasad wskazanych w ustawie o wymianie informacji podatkowych (w pozostałych przypadkach). W przypadku gdy rok obrotowy obejmuje okres inny niż 12 miesięcy, kwotę progową skonsolidowanych przychodów określa się w wysokości 1/12 za każdy rozpoczęty miesiąc roku obrotowego.
W takiej sytuacji jednostka powiadamia, że:
- sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia informacji o grupie podmiotów dla całej grupy albo
- jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania Raportu CbC-R i w swoim Powiadomieniu CbC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony Raport CbC-R. Powiadomienie CbC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów.
Natomiast, jeżeli w wyniku przejęcia spółki, spółka przejmująca jest następcą prawnym spółki przejmowanej, tzn. spółka przejmująca wstąpiła we wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej, to spółka przejmująca powinna złożyć Powiadomienie CbC-P za ten rok.
W przypadku przeprowadzania w trakcie sprawozdawczego roku obrotowego likwidacji spółki wchodzącej w skład grupy, spółka ta będzie zobowiązana złożyć Powiadomienie CbC-P. Powiadomienie powinno obejmować okres od dnia rozpoczęcia danego sprawozdawczego roku obrotowego tej spółki do dnia jej likwidacji. Powiadomienie CbC-P powinno zostać złożone najpóźniej na dzień likwidacji spółki.
W przypadku nieprzekazania w terminie Szefowi KAS Powiadomienia CbC-P, podmioty zobowiązane mogą złożyć tzw. czynny żal, na podstawie przepisów ustawy – Kodeks karny skarbowy. Nie należy zapominać o terminach ustawowych, gdyż w przypadku braku złożenia raportu grożą wysokie kary finansowe.