Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatek CIT / Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
06.09.2024 r.
4 min

Czy IP BOX będzie nadal opłacalna po zmianach podatkowych?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatek PIT / Podatki i procedury podatkowe
06.09.2024r.
4 min

Obecnie przepisy podatkowe w zakresie ulgi IP Box regulują prawo podatnika do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Oznacza to, że podatnik, jeżeli w danym roku podatkowym spełnia przesłanki określone w przepisach o IP Box, może – ale nie musi – skorzystać z preferencyjnego opodatkowania. W przypadku nieskorzystania z tego prawa, osiągane dochody z kwalifikowanych IP podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT/PIT na zasadach ogólnych (łączą się z innymi dochodami).

Podatnik więc, osiągając dochód z kwalifikowanego IP w poszczególnych latach podatkowych, może każdorazowo decydować o zastosowaniu przepisów o IP Box do tego dochodu, jeżeli tylko w danym roku podatkowym spełnia określone w tych przepisach warunki. Trzeba oczywiście pamiętać o obowiązku bieżącego i prawidłowego wyodrębniania przychodów i kosztów dotyczących kwalifikowanego IP , który dotyczy również podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ewidencja powinna być prowadzona od początku działalności przy kwalifikowanym IP.

Ministerstwo Finansów zamierza zgodnie z przedstawionym projektem nowelizacji ustaw podatkowych ograniczyć stosowanie IP Box od 2025 roku. Planowana zmiana zakłada m.in. poszerzenie podstawy obliczania daniny solidarnościowej. Danina w wysokości 4% od zsumowanych rocznych dochodów podatników osiągających min. 1 mln zł lub więcej ma być płacona także od dochodów rozliczanych z wykorzystaniem ulgi IP Box, czego nie ma na dzień dzisiejszy w ustawach.

W projekcie jest również wspomniane o wymogu zatrudnienia przez podmiot, który chce nadal stosować ulgę IP Box. Na dzień dzisiejszy w dużym stopniu korzystają z niej jednoosobowe działalności gospodarcze, w których nie ma zatrudnionych pracowników a wykonawcą prac i beneficjentem ulgi jest właściciel tej działalności gospodarczej. Jeśli te zmiany miałyby wejść życie to pytanie, kiedy czy już od stycznia 2025? Zostało niewiele czasu a dla wielu biznesów oznaczałoby to zmiany w nakładanych marżach na klientów i formach prowadzonej działalności. Jeśli mieliby płacić podatek od normalnej stawki to podwyższą cenę swoich usług, co wymaga wcześniejszych ustaleń z klientami, z którymi są podpisane umowy.

Od 2022 roku można od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odliczyć koszty kwalifikowane rozliczane w ramach ulgi B+R, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika tego prawa. Koszty te uwzględniane są w takiej wysokości jak przyjmowane do obliczania kosztów kwalifikowanych w uldze badawczo-rozwojowej z uwzględnieniem limitów przewidzianych w przepisach podatkowych. Zmiana ta spowodowała więc zniesienie ograniczenia korzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania IP BOX oraz ulgi B+R w stosunku do tego samego dochodu, oczywiście w zakresie sprecyzowanym w przepisach. Czy w związku z planowanymi zmianami ta preferencja też zostanie zniesiona dla osób, które nie zatrudniają pracowników?

Pozostaje nam bacznie śledzić dalsze losy projektu, szczególnie, że w najbliższych tygodniach zacznie się intensywny czas prac w poszczególnych ministerstwach nad uwagami do projektów i konsultacjami tak aby zachować właściwy termin vacatio legis zanim wejdą w życie.