Podatki i procedury podatkowe
20.09.2024 r.
4 min

Czy domena internetowa to wartość niematerialna i prawna?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
20.09.2024r.
4 min

Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej związane jest najczęściej z posiadaniem domeny internetowej. Domena internetowa składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki, czyli rozszerzenia. Nazwę główną bardzo często tworzy nazwa firmy/organizacji, jej skrót bądź nazwa działalności, którą dana firma wykonuje. W przypadku nabycia domeny internetowej nie dochodzi do nabycia prawa majątkowego (nie mamy tu do czynienia z przenoszeniem na nabywającą jednostkę autorskich praw majątkowych do stron internetowych ani nie jest to również nabycie licencji na oprogramowanie).

Umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu podmiotowi możliwość korzystania z domen internetowych, jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy. Wprawdzie przedmiotem takiej umowy nie jest ani najem rzeczy, ani dzierżawa rzeczy lub prawa, jednakże następuje oddanie do używania bytu wirtualnego, jakim jest domena internetowa. Nazwa domeny internetowej nie stanowi utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ani znaku towarowego w rozumieniu ustawy – Prawo własności przemysłowej.

Tym samym nabycie domeny internetowej nie wiąże się z powstaniem według ustawy o rachunkowości wartości niematerialnej i prawnej. Również ustawy o podatku dochodowym wykluczają taką możliwość. Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lipca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.318.2023.1.AN). Art. 16b ust. 1 i 2 ustawy CIT, zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wydatki na zakup domeny internetowej nie zostały wymienione w katalogu zawartym w treści art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tym samym nie będą stanowić wartości niematerialnej i prawnej.

Jeśli koszt domeny internetowej nie stanowi kwoty istotnej (tj., jeżeli nie wywiera on istotnie ujemnego wpływu na obowiązek rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego), to zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenie polegające na jednorazowym odpisaniu w koszty całego wydatku na zakup domeny internetowej (bez rozliczania w czasie). Zasada ogólna wskazuje, że koszty zakupu domeny internetowej należy ująć w kosztach bilansowych zgodnie z zasadą memoriału (w okresie wykorzystywania domeny). Zwykle są to koszty, które dotyczą zazwyczaj innego okresu niż ten, w którym zostały poniesione, lub dotyczą wielu okresów sprawozdawczych, to wskazane jest rozliczać je przez okres, na który domena została nabyta, za pomocą czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

W przypadku podatników prowadzących uproszczoną księgowość zakup domen internetowych nie podlega ewidencjonowaniu w kol. 10 PKPiR, lecz w kol. 13. Nie ma tu znaczenia to, że domeny sprzedawane są albo jako odrębne składniki majątku, albo jako składniki będące częścią usługi informatycznej. Domeny nie podlegają ujęciu w sporządzanym spisie z natury.