CŁA USA NAŁOŻONE NA UNIĘ EUROPEJSKĄ
Ustanowiona w 1968r. Unia Celna UE ułatwia unijnym przedsiębiorstwom handel i harmonizuje cła na towary spoza UE. W imporcie z krajów pozaunijnych obowiązuje zewnętrzna Taryfa celna UE. Całość taryfy celnej, kontyngentów, zawieszeń i środków ochronnych jest dostępna w internetowej bazie danych (TARIC) we wszystkich językach unijnych.
Obecnie polityka celna Unii Europejskiej skupia się na następujących aspektach:
– przegląd systemu zarządzania unią celną,
– uaktualnienie ram prawnych, w tym zaostrzenie przepisów w obszarach takich jak zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwo,
– rozszerzenie wykorzystania europejskich systemów informacji elektronicznej,
– wspomaganie sprawniejszego funkcjonowania jednolitego rynku w zakresie obchodzenia się z towarami przez służby celne.
10 lutego 2025 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił wprowadzenie 25-procentowego cła na import stali i aluminium. Decyzja ta dotyczy również towarów pochodzących z Unii Europejskiej. Nowe taryfy celne nie przewidują zwolnień ani kontyngentów i obejmą zarówno surowce, jak i wyroby gotowe. Amerykańskie cła w wysokości do 25 proc. mają być nakładane na stal i aluminium klasy przemysłowej, inne półprodukty i wyroby gotowe ze stali i aluminium, a także na towary będące produktami pochodnymi stali i aluminium (od części maszyn po igły dziewiarskie). Jednak już w kwietniu 2025 roku Prezydent USA podjął decyzje o tymczasowym zawieszeniu nowych ceł wzajemnych.
CŁA ODWETOWE UNI EUROPEJSKIEJ NA USA
W międzyczasie, Unia Europejska podjęła na początku kwietnia 2025 roku decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wys. do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro; część ceł zacznie obowiązywać od połowy kwietnia 2025 roku. To odpowiedź na decyzję USA o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami. Komisja UE będzie kontynuować działania podjęte w odpowiedzi na nowe amerykańskie cła, stosując się do unijnego rozporządzenia dotyczącego egzekwowania (654/2014) i uznając środek wprowadzony przez Stany Zjednoczone de facto za środek ochronny.
Państwa członkowskie UE zagłosowały 9 kwietnia 2025 roku za przyjęciem wniosku Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia handlowych środków zaradczych przeciwko Stanom Zjednoczonym. Będą to tzw. cła „ równoważące” na m.in. na kukurydzę, migdały, sok pomarańczowy, drewno, drób, soję, stal i aluminium, tytoń i jachty. Wniosek Komisji został złożony w odpowiedzi na marcową decyzję USA o nałożeniu ceł w sprawie przywozu stali i aluminium z UE. UE uważa, że amerykańskie cła są nieuzasadnione i szkodliwe, powodując szkody gospodarcze również dla obu stron jaki i gospodarki światowej. Te środki zaradcze mogą zostać zawieszone w dowolnym momencie, jeśli Stany Zjednoczone zgodzą się na wynegocjowany wynik.
Aktualna niepewność na rynkach i planowane jak i już podwyższone przez USA cła dla większości towarów sprowadzanych z krajów UE ale również z Azji powodują, że wkrótce będą problemy z łańcuchami dostaw. W konsekwencji zagrozi to miejscom pracy i spowoduje wzrost cen – tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Temat jest cały czas przedmiotem rozmów i nowe cła mogą zostać w każdej chwili zawieszone lub odwieszone…