Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
17.07.2025 r.
4 min

Raportowanie ESG przesunięte

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
17.07.2025r.
4 min

Zmiany deregulacyjne wprowadzane w 2025 roku objęły również raportowanie ESG. Są one efektem decyzji podjętych w Parlamencie Europejskim. W ramach nadrzędnego celu zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorców w Unii Europejskiej oraz poprawy ich konkurencyjności, szczególnie w kontekście rosnącej presji konkurencyjnej ze strony państw spoza UE, 26 lutego 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I.

Po zmianach w wyniku wdrożenia ustawy z 9 lipca 2025 roku zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (obecnie czeka na podpis Prezydenta):

  • obowiązek raportowania ESG dla dużych firm zostaje przesunięty z 2026 roku (za rok obrotowy 2025) na 2028 rok (za 2027 rok),
  • obowiązek raportowania ESG dla małych i średnich firm notowanych na giełdzie zostaje przesunięty z 2027 roku (za rok obrotowy 2026) na 2029 rok (za 2028 rok).

Przesunięcia terminów wynikają z Dyrektywy Unijnej 2025/794, nazywanej „stop-the-clock”, która w kwietniu 2025 r. ukazała się w Dzienniku Urzędowym UE i weszła w życie. Państwa członkowskie mają czas do 31 grudnia 2025 r. na jej wdrożenie.

Nowelizacja polskiej ustawy ani zmiana dyrektywy unijnej nie ograniczają jednak firm co do dobrowolnych sprawozdań o zrównoważonym rozwoju. Dobrowolna sprawozdawczość ESG dla wielu przedsiębiorstw może być istotna ze względów na stosowaną strategię biznesową lub potrzebę dostarczenia transparentnej informacji dla dostawców czy odbiorców.

Firmy nie muszą również obawiać się o kwalifikację do kosztów podatkowych dotychczas poniesionych wydatków na wdrożenie programów, szkolenia w zakresie ESG, itp. Urzędy skarbowe akceptują ich ujęcie w kosztach podatkowych, więc przesunięcie obowiązku raportowania nie ma na to wpływu. Organy podatkowe (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 1 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.216.2023.3.DD) zwracają uwagę na aspekt świadomości działań podatnika oraz przyjętą przez niego strategię ich realizacji. Programy ESG mają na celu budowanie pozytywnego odbioru danego podmiotu w społeczeństwie. Zaufanie konsumentów i obywateli ma w przyszłości przełożyć się na osiągnięcie celów finansowych, a więc powiększenie przychodów.

Realizacja celów środowiskowych i społecznych nie następuje przez sam wydatek, ale przez zbudowanie wizerunku podmiotu, który przełoży się w przyszłości na skutki finansowe. Świadome inwestowanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wymaga informowania o tych działaniach. Takie działania powinny wynikać z wcześniejszej strategii i planu działania, na które podatnik może powołać się w przypadku wątpliwości kategoryzacji wydatku na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Jest to dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców, którzy są w trakcie innych procesów wdrożeniowych m.in. w zakresie fakturowania KSeF i przygotowań do wdrożenia JPK CIT i JPK ŚT. Nałożenie w tym samym terminie raportowania ESG byłoby bardzo trudne do realizacji. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe obowiązki sprawozdawcze wynikające z ustawy o rachunkowości będą nałożone na wiele przedsiębiorstw, ale poprzez odroczenie w czasie firmy będą mogły przygotować się do tego procesu w zakresie personalnym i technologicznym (systemowym) w sposób zgodny z wymogami ustawowymi.