Koniec kwietnia to ostatni moment na złożenie deklaracji PIT za 2024 rok z możliwością rozliczenia przez niektórych podatników ulgi termomodernizacyjnej. Adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku liniowego, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Prawo do odliczenia przedmiotowej ulgi przysługuje także podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 11 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.
Wydatki podlegające odliczeniu w ramach omawianej ulgi należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Podany limit dotyczy odrębnie każdego podatnika. Jednakże, gdy przedsięwzięcie termomodernizacyjne realizowane jest w budynku stanowiącym składnik majątku odrębnego jednego z małżonków, to – nawet jeśli wydatki zostały poniesione z majątku wspólnego małżonków – nie został spełniony warunek wynikający z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (kwestia dotycząca prawa własności budynku) – wskazuje Dyrektor KiS w interpretacji z 6 kwietnia 2023 r., sygn.. 0115-KDIT3.4011.88.2023.2.AWO.
Regulacje określające warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wykluczają jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w trakcie budowy lub wykończenia. (m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 14 listopada 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.718.2024.2.MN).
Warto pamiętać, co potwierdzają organy podatkowe (np. interpretacja Dyrektora KiS z 22 lutego 2024r., sygn.0113-KDIPT2-2.4011.855.2023.2.MK), że prawo do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej obejmuje wydatki np. na montaż instalacji fotowoltaicznej wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, czyli w budynku wolno stojącym albo budynku w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiącym konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku. Jeśli więc podatnik jest właścicielem lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność w wielorodzinnym czterokondygnacyjnym budynku mieszkalnym (bloku), to nie ma prawa do zastosowania ulgi.