Przy nabywaniu towarów z zagranicy, szczególnie pojazdów, przedsiębiorcy muszą zachować szczególną ostrożność w weryfikacji dostawców. Ma to znaczenie zarówno z punktu widzenia podatkowego, ale też ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Jeśli towar- w tym pojazd- będzie przedmiotem wcześniejszej kradzieży to może się okazać, że zapłacony przez polskiego nabywcę podatek VAT czy akcyzowy nie będzie mógł być zwrócony przez urząd skarbowy a towar trzeba będzie oddać pierwotnemu właścicielowi.
Opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlegają jedynie takie czynności nielegalne, które nie mają wpływu na konkurencyjność w legalnym sektorze obrotu takimi samymi towarami lub usługami. Z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowego – także w przypadku samochodów osobowych – kluczowe jest już samo dokonanie czynności, z którą ustawa wiąże powstanie tego obowiązku; nawet jeżeli czynność ta zostałaby dokonana z naruszeniem przepisów (np. w drodze czynu zabronionego).
Skoro podatnik nabył samochód w przekonaniu, że pojazd jest z legalnego źródła (w dobrej wierze), zawarł umowę kupna na terytorium UE oraz dokonał jego przemieszczenia na terytorium Polski, to tym samym podatnik jako nabywca dokonał czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz podatkiem akcyzowym.
Z tego też względu powstał po stronie polskiego nabywcy obowiązek podatkowy w obu podatkach, co wiązało się z koniecznością złożenia odpowiednich deklaracji oraz wpłacenia odpowiednich kwot należnych podatków. Okoliczność nabycia samochodu pochodzącego z przestępstwa kradzieży, przekazania go następnie prawowitemu właścicielowi, nie zmienia faktu, że czynność opodatkowana podatkiem VAT oraz podatkiem akcyzowym została przez polskiego nabywcę- podatnika- dokonana. Potwierdza to m.in. interpretacja Dyrektora KiS z 9 stycznia 2025 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.481.2024.1.AM.
W zakresie podatku od towarów i usług czynnością opodatkowaną jest – zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W zakresie podatku akcyzowego natomiast przepis art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym jednoznacznie wskazuje, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
16 stycznia 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.255.2022.1.JS w przedmiocie podatku akcyzowego dotyczącą obowiązku zapłaty akcyzy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego będącego wcześniej przedmiotem kradzieży. Obowiązek podatkowy powstaje niezależne od tego, czy czynności powodującej powstanie obowiązku podatkowego dokonano z zachowaniem wymaganych warunków i form określonych przepisami prawa (w tym w zakresie ich legalności, czyli zgodności z prawem). Oznacza to, że nie wystąpiły przesłanki uzasadniające dokonanie korekty złożonych deklaracji w zakresie podatku VAT-10, VAT -23 i podatku akcyzowego (AKC-US) oraz nie będzie podatnikowi przysługiwał zwrot zapłaconych podatków.