Podatek VAT
31.01.2025 r.
4 min

Podatek VAT przy usługach tutoringu

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT
31.01.2025r.
4 min

Tutoring stał się w ostatnich latach bardzo popularną metodą dydaktyczną stosowaną zarówno na wielu uniwersytetach jak i w szkołach. Forma prowadzenia zajęć ma charakter indywidualny. Usługi tutoringu polegają na korepetycjach edukacyjnych prowadzonych w formule online, podczas których uczeń wraz z korepetytorem analizują konkretny materiał, w celu jego szybszego i prostszego przyswojenia.

Istotnym problemem przy tutoringu jest rozliczenie podatkowe, szczególnie podatku VAT, przy jego zdalnym charakterze i świadczeniu usług dla osób fizycznych z różnych części świata. Od 2025 roku została wprowadzona nowelizacja do VAT wynikająca z ustawy z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1721). Ustawa nowelizująca wprowadziła zmiany stanowiące implementację dyrektywy Rady (UE) 2022/542 z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w zakresie stawek podatku od wartości dodanej.

Wprowadziła ona zasadę, że w przypadku usług świadczonych na rzecz konsumenta istotne jest, aby wymienione usługi podlegały opodatkowaniu w miejscu, w którym ten konsument ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Zmiana wprowadzona w art. 54 dyrektywy VAT powoduje z kolei, że w przypadku świadczonych na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem usług, związanych z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową, naukową, edukacyjną, rozrywkową lub podobną, transmitowanych lub w inny sposób udostępnianych wirtualnie, miejscem świadczenia będzie miejsce, w którym podmiot niebędący podatnikiem ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Do 31 grudnia 2024 r. w przypadku usług edukacyjnych świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, miejscem ich świadczenia było miejsce ich faktycznego wykonywania.

Jednocześnie w rozumieniu art. 28g ust. 3, który został dodany do ustawy VAT z dniem 1 stycznia 2025 r. na podstawie ustawy nowelizującej (art. 1 pkt 4 lit. b), w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 2 (usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobne usług, takie jak targi i wystawy, oraz usługi pomocnicze do tych usług), dotyczą działalności, która jest transmitowana lub w inny sposób udostępniana wirtualnie, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym podmiot niebędący podatnikiem, na rzecz którego są świadczone te usługi, posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

A więc, od 1 stycznia 2025 r. usługi tutoringu mogą zostać uznane za usługi edukacyjne, o których mowa w art. 28g ust. 2 w związku z art. 28g ust. 3 ustawy VAT. Potwierdził to Dyrektor KiS w interpretacji wydanej 17 stycznia 2025 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.663.2024.1.JO. Jeśli odbiorcami usług tutoringu będą uczniowie (podmioty niebędące podatnikami) z różnych państw takich jak kraje UE typu Francja, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Polska ale również spoza UE typu Australia, Kanada, Izrael, Singapur, Szwajcaria, USA, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, to w sytuacji, gdy nabywcą usług będą uczniowie z Polski to miejscem opodatkowania tych usług, zgodnie z art. 28g ust. 2 i 3, będzie terytorium kraju. Natomiast, gdy odbiorcą tych usług będą uczniowie z państw spoza Polski, to miejsce świadczenie, a zarazem opodatkowania nie będzie znajdowało się na terytorium kraju i usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.