Podatek PIT
29.11.2024 r.
4 min

Zwolnienie z obowiązku sporządzania informacji o umowach zawartych z nierezydentami

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek PIT
29.11.2024r.
4 min

Obowiązek złożenia ORD-U dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowy z nierezydentami w rozumieniu prawa dewizowego. Termin złożenia informacji za 2023 rok upływa 2 grudnia 2024 roku.

Ponadto obowiązek złożenia ORD-U limitowany jest progiem kwotowym:

  • dla nierezydentów będących stroną umowy i posiadających w Polsce przedsiębiorstwo, zakład lub przedstawicielstwo – w informacjach uwzględnia się umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5000 euro
  • w pozostałych przypadkach (podmioty powiązane) – w informacjach uwzględnia się umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 euro.
    W ORD-U uwzględnia się nie tylko kwoty wynikające z umów sporządzonych na piśmie. Jeżeli w umowie nie określono wartości należności lub zobowiązań albo umowa nie ma formy pisemnej, pod uwagę bierze się kwoty z wystawionych lub otrzymanych faktur albo rachunków potwierdzających zawarcie transakcji

§ 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych definiuje stopień powiązań niezbędnych dla uznania transakcji za podlegającą raportowaniu ORD-U. Wskazano w nim np., że wystarczający na potrzeby powstania obowiązku raportowego dot. ORD-U jest udział w kapitale odpowiadający 5 % wszystkich praw głosu, podczas gdy na gruncie przepisów o cenach transferowych w ustawach o podatku dochodowym przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się co najmniej 25 % praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Wskazana różnica ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku transakcji realizowanych z podmiotami niepowiązanymi (w rozumieniu przepisów o cenach transferowych) z tzw. rajów podatkowych, które mogą jednak zostać uznane za wpisujące się w którąś z przesłanek wskazanych w § 3 ust. 1 Rozporządzenia.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 82 § 1c Ordynacji Podatkowej z obowiązku złożenia ORD-U zwolnione są podmioty obowiązane do sporządzenia informacji o cenach transferowych na podstawie art. 11t ust. 1 ustawy o CIT z wyłączeniem podmiotów obowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych, które realizują w danym roku podatkowym transakcje kontrolowane, o których mowa w art. 11k ust. 2a ustawy o CIT.

A więc, sporządzenie informacji o cenach transferowych zwalnia z obowiązku sporządzenia informacji ORD-U o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego podmioty powiązane- art. 82 § 1c ustawy Ordynacja podatkowa i art. 11t ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z zastrzeżeniem, że wyłączenie to nie dotyczy jedynie transakcji z podmiotami rajowymi. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4017.5.2024.1.RK.

Skoro art. 82 § 1c Ordynacji Podatkowej zwalnia z obowiązku informacyjnego ORD-U podmioty to podatnik składający TPR-C (z wyjątkiem informacji o transakcjach z podmiotami rajowymi) nie składa informacji ORD-U.