Pracodawcy, szczególnie w dużych miastach, w ramach świadczeń pracowniczych zapewniają dostęp do parkingu, który wymaga od osób wjeżdżających uregulowania opłaty. Pracownicy często korzystają z niego za darmo, co rodzi określone konsekwencje podatkowe dla nich.
Zapewnienie bezpłatnego parkowania na terenie całej strefy płatnego parkowania jest korzyścią odniesioną przez pracownika, sfinansowaną przez pracodawcę ze środków własnego budżetu i również w interesie pracownika. Otrzymanie abonamentu parkingowego przez pracownika stanowi jego przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku braku świadczenia ze strony pracodawcy, pracownik musiałby ponieść ten wydatek we własnym zakresie. Konieczność opodatkowania dochodu pracownika w formie zakupu abonamentu parkingowego wynika z obowiązujących przepisów prawa podatkowego.
Pracownik, korzystając z abonamentu parkingowego opłaconego przez pracodawcę, uzyskuje realną korzyść majątkową, która ma konkretną wartość pieniężną. Wartość abonamentu parkingowego należy doliczyć do dochodów pracownika i opodatkować na zasadach ogólnych. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) od tego rodzaju przychodu jest naliczany według obowiązujących stawek podatkowych. W przypadku pracowników opodatkowanych według skali podatkowej, jest to najczęściej 12 % lub 32 %, w zależności od całkowitego dochodu rocznego pracownika. Stanowisko to wyraził m.in. Dyrektor KiS w interpretacji z 4 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.403.2024.2.SJ.
Aby uniknąć nadmiernego obciążania publicznoprawnego pracownika pracodawcy wprowadzają dodatkowe zapisy w regulaminach wynagrodzeń, tym samym unikając obciążenia składkowego. Gdy regulamin wynagradzania obowiązujący w firmie zawiera zapis, że pracownikom przysługuje uprawnienie do korzystania z miejsca parkingowego w preferencyjnej cenie, to te osoby ponoszą wówczas częściową, symboliczną odpłatność za możliwość parkowania na przyznanych miejscach parkingowych. Z regulaminu wynagradzania powinno wynikać uprawnienie pracownika do zakupu usługi po cenie niższej niż detaliczna. Świadczenie to co prawda będzie nadal stanowić przychód uzyskiwany przez pracownika w ramach stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast będzie podlegać ono wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Potwierdza to decyzja ZUS z 21 kwietnia 2022 r., sygn. DI/100000/43/495/2022 (decyzja nr 236).
Jednocześnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Tym samym powyższe wyłączenie będzie miało zastosowanie również do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Inna sytuacja wystąpi przy nieodpłatnym korzystaniu przez pracowników z firmowego parkingu, dostępnego dla wszystkich pracowników oraz innych osób. Nie powoduje to powstania przychodu u pracowników. Pracownik ma wówczas możliwość skorzystania z parkingu tylko w sytuacji, gdy będzie wolne miejsce do zaparkowania. W przypadku ogólnodostępnego parkingu, z którego będą korzystali zarówno pracownicy, jak i kontrahenci oraz właściciele – warunek wymiernej korzyści u pracownika nie zostanie spełniony.