27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
21.06.2024 r.
4 min

Opodatkowanie dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej w przypadku fundacji rodzinnej

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
21.06.2024r.
4 min

Fundacje rodzinne stały się, po ponad roku od wdrożenia przepisów, podmiotami cieszącymi się sporą popularnością wśród podatników. Najczęściej fundatorem i beneficjentami są członkowie rodziny. Założenie fundacji rodzinnej to nie jest sposób na uniknięcie płacenia podatków ale na pewno na ich zminimalizowanie i zabezpieczenie źródeł majątku. Jednak ważne, żeby zweryfikować czy to są tylko źródła polskie czy może też zagraniczne.

O tym, w jaki sposób ustalić dochód zagranicznej jednostki kontrolowanej stanowią odrębne regulacje art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca w sposób szczególny uregulował sytuację zagranicznej jednostki kontrolowanej posiadającej bardzo duże aktywa, ale niegenerującej w ogóle przychodu lub generującej go w bardzo małym zakresie (mowa o jednostkach wskazanych w art. 30f ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Fundacja nie będzie zobowiązana na podstawie art. 24a ust. 1 ustawy CIT do zapłaty podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej. Fundacja na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy CIT jest podmiotowo zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Zwolnienie z art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy o CIT obejmuje więc nie tylko zwolnienie z samego podatku ale także zwolnienie z obowiązku stosowania wszelkich innych przepisów np. nakładających na podatników określone obowiązki sprawozdawcze czy ewidencyjne.

Z tego względu wypłata przykładowo na rzecz spółki, w której udziałowcem będzie fundacja dywidend przez spółkę typu start-up, nie będzie skutkowała obciążeniami podatkowymi po stronie fundacji. Fundacja będzie natomiast zobligowana do zapłaty podatku CIT tylko i wyłącznie w sytuacji wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów, przekazania mienia w związku z jej rozwiązaniem lub z tytułu świadczeń z ukrytych zysków. Stanowisko to potwierdza Dyrektor KiS w interpretacji z 9 stycznia 2024r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.520.2023.3.AS.

W związku z tym, że Fundacja będzie zwolniona z podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, to nie jest także zobowiązana do wypełniania obowiązków informacyjnych oraz ewidencyjnych w postaci prowadzenia rejestru zagranicznych jednostek, o którym mowa w art. 24a ust. 13 ustawy o CIT, ani prowadzenia odrębnej ewidencji zdarzeń zaistniałych w zagranicznej jednostce kontrolowanej.

Natomiast, wypłata świadczenia (tj. np. wydania udziałów spółki) przez zagraniczną fundację rodzinną polskiemu podatnikowi jako beneficjentowi stanowić będzie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten podlega opodatkowaniu w Polsce w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji, o ile wystąpią u polskiego podatnika realne korzyści majątkowe, czyli nadwyżka przekraczająca poziom środków, jakie zostały wniesione przez niego do utworzonej zagranicznej fundacji rodzinnej.

Natomiast w piśmie z dnia 30 listopada 2023 r. Dyrektor KiS (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.654.2023.3.NM) potwierdził, że jeśli świadczenie wypłacone polskiemu podatnikowi przez zagraniczną fundację rodzinną nie przekroczy środków wniesionych przez niego do tej fundacji w momencie jej założenia, to u podatnika nie wystąpi przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tego tytułu.