27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

KSeF i fakturowanie
11.01.2024 r.
4 min

Faktury dotyczące eksportu towarów w KSeF

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
KSeF i fakturowanie
11.01.2024r.
4 min

Obowiązek wystawienia e-faktury w KSeF będzie miał każdy podatnik mający siedzibę na terytorium Polski, ale z KSeF może również korzystać podatnik mający stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski (tzw. fixed estabilishment). W związku z powyższym Krajowy System e-Faktur obliguje do wystawiania faktur ustrukturyzowanych również w przypadku eksportu towarów niezależnie od jego charakteru – eksport bezpośredni czy pośredni. Zaliczki wpłacane na poczet eksportu towarów również będą wymagać wystawienia faktury w KSeF.

OBOWIĄZKI NABYWCÓW ZWIĄZANE Z KSeF

Natomiast podatnicy, którzy występują w roli nabywcy w transakcjach z krajami trzecimi spoza UE, nie mają obowiązku związanego z KSeF. Oznacza to, że polski sprzedawca zobligowany do stosowania KSeF w Polsce będzie musiał wykazać w systemie te faktury ustrukturyzowane oraz dodatkowo przekazać je do nabywców poza KSeF – w takiej formie w jakiej ustali z nabywcą towarów. Nie wystarczy tylko samo wystawienie faktury ustrukturyzowanej w KSeF, gdyż nabywca nie będzie w stanie jej zobaczyć. Sprzedawca musi zadbać o przekazanie jej nabywcy wraz z załącznikami w sposób uzgodniony a więc najczęściej mailowo w formacie PDF.

STAWKA PODATKU PRZY EKSPORCIE TOWARÓW – KSeF

Aby polski podatnik wystawiając fakturę w KSeF mógł zastosować stawkę 0% przy eksporcie towarów, ustawowe kryteria będą musiały być nadal spełnione łącznie, a więc posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów jest niezbędnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc skorzystać z zerowej stawki VAT przewidzianej dla eksportu towarów.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej może być:

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu, czyli komunikat IE-599,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany, poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny, czyli dokument SAD.

DOKUMENTACJA EKSPORTU TOWARÓW

Polski przedsiębiorca będzie więc kompletował pod konkretne wywozy towarów fakturę z KSeF wraz z powyższymi dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Archiwizacja będzie odbywała się wówczas poza KSeF tak aby mieć wszystko w jednym miejscu na wypadek kontroli urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać, że eksport towarów dotyczy nie tylko sprzedaży na rzecz podatników, ale również konsumentów. W przypadku, kiedy nabywcą w transakcji eksportowej jest osoba fizyczna (konsument) wówczas nie mamy do czynienia z obowiązkiem wysłania faktury do KSeF, następuje tu wyłączenie dla sprzedaży konsumenckiej i nie należy takiej transakcji dokumentować w KSeF.

Istotne więc będzie dokładne uzyskanie informacji o statusie nabywcy, aby określić, jaką fakturę należy mu wystawić- fakturę ustrukturyzowaną z KSeF, jeśli jest nabywcą prowadzącym działalność w kraju trzecim czy może fakturę zwykłą gdy jest konsumentem z kraju trzeciego. Można więc wdrożyć odpowiednie procedury wewnętrzne lub zapisy regulaminowe w sprzedaży internetowej, tak aby nałożyć na kontrahenta zagranicznego obowiązek podawania numeru identyfikacji podatkowej, w sytuacji, gdy działa jako przedsiębiorca.