Krajowy System e-Faktur
Krajowy System e-Faktur zgodnie ze znowelizowaną ustawą VAT wejdzie od 1 lipca 2024 roku do stosowania przez podatników VAT. W związku z tym Ministerstwo Finansów musi dostosować Jednolity plik Kontrolny do możliwości współpracy z KSeF. Dlatego też już teraz rozpoczyna konsultacje projektu zmiany rozporządzenia ws. JPK_VAT z deklaracją dostosowanego do obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r. Rozwiązania w projekcie wejdą w życie równolegle z rozwiązaniami ustawowymi – tj. od 1 lipca 2024 r.
Główne założenia KSeF
Główne założenia projektu to:
- dostosowanie do zmian w zakresie terminów zwrotu VAT (uwzględnienie skrócenia podstawowego terminu zwrotu z 60 do 40 dni),
- wprowadzenie do JPK_VAT z deklaracją numeru identyfikującego fakturę w KSeF,
- oznaczanie faktur wystawianych w czasie awarii KSeF i braku dostępności do tego systemu.
Wprowadzone funkcjonalności w JPK_VAT z deklaracją mają umożliwić automatyczną weryfikację spójności między zadeklarowanym a zapłaconym VAT oraz zwiększą dokładność weryfikacji wniosków o zwrot VAT składanych przez podatników.
KSeF a JPK
Faktury wczytane do KSeF mają być z niego przesyłane do JPK w programie podatnika. Będzie to import plików, a więc oprogramowanie księgowe musi być również dostosowane do możliwości wczytywania dużych plików z fakturami z KSeF. Podatnik będzie musiał zweryfikować dokonany import i wychwycić ewentualne błędy. Organy podatkowe będą mieć pełny dostęp do danych w KSeF, które swoim zakresem znacznie przekraczają plik kontrolny, a więc nie będzie już obowiązku przesyłania na żądanie aktualnie funkcjonującej struktury JPK_FA.
Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF podatnicy będą posługiwać się w obrocie gospodarczym numerem KSeF faktury a dotychczasowy numer faktury stanie się wewnętrznym, nie mającym już znaczenia w obrocie. Również przy dokonywaniu przelewów przedsiębiorcy będą posługiwać się numerem KSeF płacąc za fakturę. Ciężko wyobrazić sobie wprowadzanie do JPK 32-znakowego numeru KSeF ręcznie, dlatego też konieczne jest wprowadzenie do ewidencji zakupu i ewidencji sprzedaży dodatkowej kolumny o nazwie „numer KSeF”. Będą więc w JPK dwie kolumny z numerami faktur: numer nadany przez podatnika przed wczytaniem do KSeF i numer faktury po wczytaniu do KSeF nadany przez MF.
Te działania integrujące KSeF z JPK mają na celu uzyskanie przez organy podatkowe kompletnej informacji w zakresie nie tylko elementów faktury podatnika, ale również prawidłowego jej wykazania w JPK z punktu widzenia terminu powstania obowiązku podatkowego, stawki VAT, oznaczenia GTU czy prawa do odliczenia. Od 1 stycznia 2025 roku również faktury uproszczone – tj. paragony z NIP nabywcy – będą wymagały wczytywania do KSeF, a stamtąd do JPK. Ministerstwo Finansów wskazuje w projekcie zmian w JPK, że do dnia 31 grudnia 2024 r. do paragonów fiskalnych uznanych za faktury wystawione zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy VAT stosuje się przepis § 10 ust. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym. Oprócz dotychczasowych oznaczeń GTU i procedur w JPK mogą pojawić się nowe oznaczenia – np. skrót OFF- dla faktur, o których mowa w art. 106nf ust. 1 i art. 106nh ust. 1 ustawy, która nie będzie mieć przydzielonego numeru identyfikującego w Krajowym Systemie e-Faktur oraz nie zostanie przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. To zazwyczaj będą faktury wystawione w okresie awarii systemu.
Wejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej o szkoleniach dotyczących KSeF i zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci płynnie operować w nowej rzeczywistości podatkowej.
Podatnicy przygotowujący się do wdrożenia KSeF powinni szczególnie teraz weryfikować projekty rozporządzeń MF i objaśnień w zakresie KSeF, będzie ich w najbliższym czasie więcej- szczególnie dotyczących definicji konsumenta i specyficznych rozliczeń, np. dotyczących integracji KSeF samorządów czy Grup VAT.