Możliwe jest kilka odpowiedzi na powyższe pytanie.
Jeżeli umowa leasingu operacyjnego jeszcze trwa, a podatnik, który użytkuje samochód „z kratką” dokonał rejestracji samochodu w urzędzie skarbowym na podstawie art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.), to podatek naliczony wynikający z faktury korygującej może być w pełni odliczony.
W świetle art. 6 ww. ustawy przepisu art. 3 ust. 6 (ograniczenia odliczenia do 60% podatku wynikającego z faktury leasingu) nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy i do których nie miał zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy zmienianej w art. 1. Aby podatnik mógł zastosować powyższy przepis w okresie od 2011 r. do 2012 r. ustawodawca wprowadził warunki dotyczące braku zmian w umowie leasingu od 1 stycznia 2011 r. oraz rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.
Jeżeli umowa leasingu nie została przez podatnika zarejestrowana do 31 stycznia 2011 r., a umowa jeszcze trwa, albo została zakończona dopiero po 31 grudnia 2010 r., podatnik będzie mógł odliczyć podatek naliczony z korekty faktury za ubezpieczenie leasingu jedynie w 60%, o ile podatek naliczony wynikający z faktur leasingu nie przekracza kwoty 6.000 zł. Wynika to bowiem z art. 3 ust. 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r., zgodnie z którym w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.
Jeżeli jednak umowa leasingu została zakończona przed końcem 2010 r. leasingobiorca może zwiększyć cały podatek naliczony w miesiącu otrzymania faktury korekty, co wynika z treści art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Leasingobiorcy nadal bowiem przysługuje prawo do odliczenia całości (100 %) podatku naliczonego z tytułu opłat rat leasingowych dotyczących samochodu z tzw. „kratką” i odliczenie to (zwiększenie podatku naliczonego) powinno być dokonane „na bieżąco”, czyli w miesiącu otrzymania faktury VAT korekty.
Jednocześnie istotnym jest, że skoro umowa leasingu przestała obowiązywać z dniem 31.12.2010 r., to nie znajdą zastosowania warunki określone w art. 6 ust. 2 ww. ustawy z 16 grudnia 2010 r.
Jeżeli podatnik już wcześniej nabył prawo do odliczenia 100 % podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z umowy leasingu, to fakt otrzymania w 2011 r., bądź w 2012 r. korekty faktury VAT nie ma wpływu na kwestię ograniczenia tego prawa, pomimo że przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (a więc w okresie, w którym zmiany do ustawy stanowiące o ograniczeniu przedmiotowego prawa zaczęły obowiązywać). W konsekwencji, w ostatnim przypadku podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej w 2011 r., bądź w 2012 r. korekty faktury VAT, przy czym prawo to przysługuje – jak to już wyżej zaznaczono – „na bieżąco”, czyli w terminach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o podatku VAT.
Aktualna promocja: