19.11.2012 r.
7 min

Dotacje niepodlegające opodatkowaniu

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.11.2012r.
7 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciło się Stowarzyszenie, które jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ze względu na fakt, że Stowarzyszenie prowadzi obok działalności statutowej również działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności statutowej Stowarzyszenie stara się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zadania z dziedziny edukacji ekologicznej. Wnioskowane działanie zakłada organizację cyklu 4 forów dyskusyjnych dotyczących tematu ochrony środowiska i ochrony klimatu oraz zrównoważonej energetyki i transportu. Podczas Forum poruszane będą strategiczne z punktu widzenia kraju oraz regionu tematy, a uczestnikami będą uznane autorytety w dziedzinie środowiska, energetyki, ekonomii oraz gospodarki – m.in. europosłowie, Marszałek Województwa oraz przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Środowiska. Wszystkie spotkania zorganizowane zostaną w ścisłej współpracy z partnerami – Instytutem Europejskim oraz oddziałem Telewizji. Nawiązywane będą również partnerstwa z przedstawicielami pozostałych mediów – lokalnej prasy oraz serwisów internetowych, co zapewni dotarcie do znacznie większego grona odbiorców, a także pomoże kształtować wizerunek regionu jako województwa przyjaznego rozwojowi odnawialnych źródeł energii, w którym podejmuje się ważne i strategiczne problemy, z uwzględnieniem znaczenia środowiska naturalnego dla rozwoju społeczno-gospodarczego.

W celu realizacji zadania Stowarzyszenie nabywać będzie towary i usługi opodatkowane podatkiem VAT np.: opracowanie graficzne materiałów, przygotowanie i aktualizacja strony internetowej. Ponieważ wstęp i uczestnictwo w warsztatach i forach będzie bezpłatny- nie nastąpi sprzedaż towarów i usług powstałych na bazie zakupionych na potrzeby zadania towarów i usług.

Stowarzyszenie zadało pytanie, czy powinno od otrzymanej kwoty dotacji naliczyć i odprowadzić podatek VAT.

Zdaniem Stowarzyszenia planowane wydatki związane z działalnością w zakresie edukacji ekologicznej finansowane przez WFOŚiGW nie będą miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Będą mieć związek jedynie z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie miała związku ze sprzedażą, nie będzie przyznawana jako dopłata do ceny towaru, a przeznaczona będzie na pokrycie poniesionych kosztów w ramach realizowanego projektu. Oznacza to, że w opisanej sytuacji wystąpi dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. Zatem dotacja, którą otrzyma Stowarzyszenie nie będzie podlegała opodatkowaniu jako czynność niewymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Stowarzyszenia za prawidłowe. W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Analiza powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, iż włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie ceny konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc obrotem ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dla określenia, czy dane dotacje mają, czy też nie bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług, a co za tym idzie czy podlegają opodatkowaniu istotne są zatem szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż skoro – jak wskazano we wniosku – przyznana dotacja przeznaczona będzie na pokrycie kosztów realizacji projektu dotyczącego edukacji ekologicznej, to oznacza, że w opisanej sytuacji wystąpi dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. Tym samym otrzymana dotacja nie będzie stanowiła czynności opodatkowanej VAT, ponieważ czynność ta nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy.

Reasumując, otrzymana przez Stowarzyszenie dotacja nie będzie zwiększała obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zobacz szkolenie: